Polska społeczność Fedora Linux

Fedora news

Fedora Silverblue – pytania i odpowiedzi

Fedora Silverblue staje się coraz bardziej popularna w świecie Fedory i poza nią. Na podstawie opinii społeczności oto odpowiedzi na kilka interesujących pytań dotyczących projektu. 

Co to jest Silverblue?
Silverblue to nazwa kodowa nowej generacji stacjonarnego systemu operacyjnego, znanego wcześniej jako Atomic Workstation. System operacyjny jest dostarczany w postaci obrazów utworzonych przy użyciu projektu rpm-ostree. Główne zalety systemu to szybkość, bezpieczeństwo, aktualizacje atomowe i niezmienność. Więcej informacji o projekcie rpm-ostree https://rpm-ostree.readthedocs.io/en/latest/

Co tak naprawdę oznacza „Silverblue”?
„Team Silverblue” lub „Silverblue” w skrócie nie mają żadnego ukrytego znaczenia. Został wybrany po około dwóch miesiącach, kiedy projekt, wcześniej znany jako Atomic Workstation, został przemianowany. W trakcie procesu sprawdzono ponad 150 słów lub kombinacji słów. Ostatecznie wybrano Silverblue, ponieważ miał on dostępną domenę oraz konta sieci społecznościowej. Można by pomyśleć o tym jako o nowym spojrzeniu na niebieski branding Fedory i można go używać w wyrażeniach takich jak „Go, Team Silverblue!” lub „Chcesz dołączyć do zespołu i ulepszyć Silverblue?”.

Co to jest ostree?
OSTree lub libostree to projekt, który łączy model „git-like” do zatwierdzania i pobierania rozruchowych drzew systemu plików, wraz z warstwą do ich wdrożenia i zarządzania konfiguracją bootloadera. OSTree jest używany przez rpm-ostree, hybrydowy system oparty na pakiecie/obrazie, którego używa Silverblue. Atomowo replikuje on podstawowy system operacyjny i pozwala użytkownikowi „nałożyć” tradycyjny RPM na podstawowy system operacyjny w razie potrzeby. Więcej informacji na https://ostree.readthedocs.io/en/latest/

Dlaczego warto korzystać z Silverblue?
Ponieważ pozwala Ci skoncentrować się na pracy, a nie na systemie operacyjnym, z którego korzystasz. Jest bardziej niezawodny, ponieważ aktualizacje systemu są atomowe. Jedyne, co musisz zrobić, to zrestartować się do nowego obrazu. Ponadto, jeśli coś jest nie tak z aktualnie uruchomionym obrazem, możesz łatwo zrestartować / przywrócić poprzedni działający obraz, jeśli jest dostępny. Jeśli tak nie jest, możesz pobrać i uruchomić dowolny inny obraz wygenerowany w przeszłości za pomocą polecenia ostree.

Kolejną zaletą jest możliwość łatwego przełączania między oddziałami (lub, w starym kontekście, wydania Fedory). Możesz łatwo wypróbować gałąź Rawhide lub update-testing, a następnie powrócić do wersji zawierającej bieżącą stabilną wersję. Powinieneś również rozważyć Silverblue, jeśli chcesz spróbować czegoś nowego i niezwykłego.

Jakie są zalety niezmiennego systemu operacyjnego?
Zainstalowanie głównego systemu plików domyślnie tylko do odczytu zwiększa odporność na przypadkowe uszkodzenia, a także niektóre rodzaje złośliwego ataku. Podstawowym narzędziem do aktualizacji lub zmiany głównego systemu plików jest rpm-ostree.

Kolejną zaletą jest wytrzymałość. Dla zwykłego użytkownika prawie niemożliwe jest przywrócenie systemu operacyjnego do stanu, w którym nie uruchamia się lub nie działa poprawnie po przypadkowym lub niezamierzonym usunięciu biblioteki systemowej. Spróbuj pomyśleć o tego rodzaju doświadczeniach z przeszłości i wyobraź sobie, jak Silverblue może ci w tym pomóc.

Jak zarządzać aplikacjami i pakietami w Silverblue?
W przypadku aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika zaleca się Flatpak (https://flatpak.org/), jeśli aplikacja jest dostępna jako flatpak. Użytkownicy mogą wybierać między Flatpaks z Fedory (zbudowanymi z pakietów Fedory oraz w infrastrukturze należącej do Fedory), a Flathub, który ma obecnie szerszą ofertę. Użytkownicy mogą je łatwo zainstalować za pomocą oprogramowania GNOME, które już obsługuje Fedorę Silverblue.

Jedną z pierwszych rzeczy, które użytkownicy dowiadują się, jest to, że nie ma preinstalowanego dnf w systemie operacyjnym. Głównym powodem jest to, że nie działałby on na Silverblue – a część jego funkcjonalności została zastąpiona poleceniem rpm-ostree. Użytkownicy mogą nakładać tradycyjne pakiety za pomocą pakietu instalacyjnego rpm-ostree. Ale należy go używać tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Wynika to z faktu, że gdy nowe obrazy systemowe są pobierane z repozytorium, obraz systemowy musi być odbudowywany za każdym razem, gdy jest zmieniany, aby uwzględnić pakiety warstwowe lub pakiety, które zostały usunięte z podstawowego systemu operacyjnego lub zastąpione inną wersją.

Fedora Silverblue jest dostarczana z domyślnym zestawem aplikacji GUI, które są częścią podstawowego systemu operacyjnego. Zespół pracuje nad przeniesieniem ich do Flatpaks, aby mogły być w ten sposób dystrybuowane. W rezultacie podstawowy system operacyjny będzie mniejszy, łatwiejszy w utrzymaniu i testowaniu, a użytkownicy będą mogli łatwiej modyfikować domyślną instalację. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to się robi lub pomaga, zapoznaj się z oficjalną dokumentacją.

https://docs.fedoraproject.org/en-US/flatpak/tutorial/

Co to jest Toolbox?
Toolbox to projekt mający na celu ułatwienie konsumpcji pojemników zwykłym użytkownikom. Robi to za pomocą bezrootowych kontenerów Podman-a. Zestaw narzędzi pozwala łatwo i szybko utworzyć kontener ze zwykłą instalacją Fedory, w której można grać lub rozwijać, niezależnie od systemu operacyjnego.

https://github.com/debarshiray/toolbox

Czy jest jakaś mapa drogowa Silverblue?
Formalnie ich nie ma, ponieważ koncentrujemy się na problemach, które odkrywamy podczas naszych testów oraz na podstawie opinii społeczności. Obecnie używamy Taigi Fedory do planowania.

Jaki jest cykl życia wydania Silverblue?
Jest to to samo, co zwykła stacja robocza Fedory. Nowe wydanie pojawia się co 6 miesięcy i jest obsługiwane przez 13 miesięcy. Zespół planuje wydawać aktualizacje systemu operacyjnego co dwa tygodnie (lub dłużej) zamiast codziennie, tak jak obecnie. W ten sposób aktualizacje mogą być dokładniej przetestowane przez QA i wolontariuszy społeczności, zanim zostaną wysłane do reszty użytkowników.

Jaka jest przyszłość niezmiennego systemu operacyjnego?
Z naszego punktu widzenia przyszłość pulpitu obejmuje niezmienny system operacyjny. Jest najbezpieczniejszy dla użytkownika, a Android, ChromeOS i ostatnia macOS Catalina używają tej metody pod maską. W przypadku pulpitu Linux nadal występują problemy z niektórymi programami firm trzecich, które oczekują zapisu do systemu operacyjnego. Dobrym przykładem są sterowniki drukarek HP.

Innym problemem jest to, w jaki sposób części systemu są dystrybuowane i instalowane. Czcionki są dobrym przykładem. Obecnie w Fedorze są dystrybuowane w pakietach RPM. Jeśli chcesz ich użyć, musisz je nałożyć, a następnie ponownie uruchomić do nowo utworzonego obrazu, który je zawiera.

Jaka jest przyszłość standardowej stacji roboczej?
Istnieje możliwość, że Silverblue zastąpi zwykłą stację roboczą. Ale wciąż jest długa droga do przejścia na Silverblue, aby zapewnić taką samą funkcjonalność i wrażenia użytkownika jak stacja robocza. W międzyczasie obie oferty na komputery stacjonarne zostaną dostarczone jednocześnie.

W jaki sposób Atomic Workstation lub Fedora CoreOS odnosi się do którejkolwiek z tych kwestii?
Atomic Workstation to nazwa projektu, zanim została przemianowana na Fedora Silverblue.

Fedora CoreOS to inny, ale podobny projekt. Dzieli pewne podstawowe technologie z Silverblue, takie jak rpm-ostree, zestaw narzędzi i inne. Niemniej jednak CoreOS jest bardziej minimalnym, skoncentrowanym na kontenerach i automatycznie aktualizującym się systemem operacyjnym.

 

tekst źródłowy: https://fedoramagazine.org/what-is-silverblue/

Napisz komentarz

Polska Społeczność Fedora Linux.
Logo Fedora jest znakiem towarowym należącym do Red Hat Inc. | Polska strona fedora.pl jest administrowana i utrzymywana przez osoby niezależne od Red Hat Inc.
O ile treść nie stanowi inaczej, artykuły na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. | Kontakt do redakcji: redakcja fedora.pl