Polska społeczność Fedora Linux

Fedora news

Co nowego w Fedorze 36 Workstation

Najnowsza wersja Fedora Workstation 36 kontynuuje nieustanne zaangażowanie Projektu Fedora w dostarczanie najnowszych innowacji w świecie open source. W tym artykule opisano niektóre godne uwagi zmiany, które pojawiają się w tej wersji.

GNOME 42

Fedora Workstation 36 zawiera najnowszą wersję środowiska graficznego GNOME. GNOME 42 zawiera wiele ulepszeń i nowych funkcji. Tylko niektóre z ulepszeń obejmują:

  • Znacznie ulepszona obsługa danych wejściowych, co skutkuje mniejszymi opóźnieniami wejściowymi i lepszą responsywnością, gdy system jest obciążony. Jest to szczególnie korzystne w przypadku gier i aplikacji graficznych.
  • Sesja Wayland jest teraz domyślna dla tych, którzy używają zastrzeżonego sterownika graficznego Nvidii.
  • Dostępny jest teraz uniwersalny tryb ciemny.
  • Dodano nowy interfejs do robienia zrzutów ekranu i nagrywania wideo na ekranie.
  • Ponadto wiele podstawowych aplikacji zostało przeniesionych do GTK 4, a powłoka zawiera wiele subtelnych udoskonaleń.

Odświeżony wygląd i styl

GNOME 42 w Fedorze Workstation 36

Powłoka GNOME ma odświeżony wygląd i wrażenie, z bardziej okrągłymi i wyraźniej oddzielonymi elementami. Wszystkie symboliczne ikony zostały zaktualizowane, a górny pasek nie jest już zaokrąglony.

Uniwersalna opcja trybu ciemnego
W Ustawienia> Wygląd możesz teraz wybrać opcję trybu ciemnego, która stosuje ciemny motyw do wszystkich obsługiwanych aplikacji. Ponadto preinstalowane tapety zawierają teraz warianty trybu ciemnego. Ciemne motywy mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu przy słabym oświetleniu otoczenia, mogą pomóc wydłużyć żywotność baterii w urządzeniach z wyświetlaczami OLED i zmniejszyć ryzyko wypalenia na wyświetlaczach OLED. Poza tym wygląda fajnie!

Nowy interfejs zrzutu ekranu

Robienie zrzutów ekranu i nagrywanie wideo na ekranie jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek:

Wcześniej naciśnięcie klawisza Print Screen po prostu robiło zrzut ekranu całego ekranu i zapisywało go w folderze Pictures. Jeśli chcesz dostosować swoje zrzuty ekranu, musisz zapamiętać skrót klawiaturowy lub ręcznie otworzyć aplikację Zrzuty ekranu i użyć jej do zrobienia zrzutu ekranu, który chciałeś. To było niewygodne.

Teraz naciśnięcie Print Screen przedstawia zupełnie nowy interfejs użytkownika, który umożliwia wykonanie zrzutu ekranu całego ekranu, tylko jednego okna lub prostokątnego zaznaczenia. Możesz także wybrać, czy chcesz ukryć lub pokazać wskaźnik myszy, a także możesz teraz nagrywać wideo z ekranu z poziomu nowego interfejsu.

Podstawowe aplikacje

Aplikacje wykonane w GTK 4 + libadwaita charakteryzują się wyrazistym stylem wizualnym:

W podstawowych aplikacjach GNOME wprowadzono szereg ulepszeń. Wiele z nich zostało przeniesionych do GTK 4 i używa libadwaita – nowej biblioteki widżetów, która implementuje wytyczne z GNOME-owego „Human Interface Guidelines”.

  • Pliki zawierają teraz możliwość sortowania plików według daty utworzenia i zawierają pewne udoskonalenia wizualne, takie jak ulepszony projekt paska nagłówka i interfejs zmiany nazwy pliku.
  • Aplikacja Oprogramowanie zawiera teraz bardziej informacyjny interfejs aktualizacji i w większym stopniu zawiera aplikacje GNOME Circle.
  • Aplikacja Ustawienia ma teraz bardziej atrakcyjny wizualnie interfejs pasujący do wizualnych poprawek obecnych w całej powłoce GNOME.
  • Edytor tekstu domyślnie zastępuje Gedit. Edytor tekstu to zupełnie nowa aplikacja wbudowana w GTK 4 i libadwaita. Zawsze możesz ponownie zainstalować Gedit, wyszukując go w aplikacji Oprogramowanie.

Obsługa Wayland na zastrzeżonym sterowniku graficznym Nvidii

W poprzednich wersjach Fedora Workstation domyślnie korzystała z serwera wyświetlania X podczas korzystania z zastrzeżonego sterownika graficznego Nvidii — teraz Fedora Workstation 36 domyślnie używa sesji Wayland podczas korzystania z zastrzeżonego sterownika graficznego Nvidii.

Jeśli wystąpią problemy z sesją Wayland, zawsze możesz wrócić do sesji Xorg, klikając ikonę koła zębatego w prawym dolnym rogu ekranu logowania i wybierając „GNOME na Xorg”.

Zmiany pod maską w Fedorze 36

  • Podczas instalowania lub uaktualniania pakietów za pomocą DNF lub PackageKit słabe zależności, które zostały usunięte ręcznie, nie będą już ponownie instalowane. To znaczy: jeśli foo jest zainstalowane i ma bar jako słabą zależność, a następnie bar zostanie usunięty, bar nie zostanie ponownie zainstalowany po aktualizacji foo.
  • Czcionki Noto są teraz domyślnie używane w wielu językach. Zapewnia to większe pokrycie dla różnych zestawów znaków. Dla użytkowników, którzy piszą w skrypcie malajalam, nowe czcionki Meera i RIT Rachana są teraz domyślnymi.
  • Komunikaty systemd zawierają teraz domyślnie nazwy jednostek, a nie tylko opis, co ułatwia rozwiązywanie problemów.

komunikaty systemd domyślnie wyświetlają nazwy jednostek

Ulepsz teraz!

Możesz zaktualizować swój system za pomocą oprogramowania GNOME, aktualizacji systemu poprzez dnf system-upgrade w terminalu, lub pobrać obraz Live ISO z oficjalnej strony internetowej.

Sprawdź także…

W Projekcie Fedora zawsze dzieją się fajne rzeczy! Łącza społecznościowe w prawym górnym rogu Magazynu Fedora obejmują teraz naszą oficjalną obecność Fedory na YouTube, serwer macierzysty Fedory w sieci Matrix oraz witrynę discussion.fedoraproject.org! Dyskusja Fedory została lekko odnowiona! Przyjdź i porozmawiaj z nami!

(Polską społeczność zapraszamy oczywiście również do forum.fedora.pl – przyp. red.)

Napisz komentarz

Polska Społeczność Fedora Linux.
Logo Fedora jest znakiem towarowym należącym do Red Hat Inc. | Polska strona fedora.pl jest administrowana i utrzymywana przez osoby niezależne od Red Hat Inc.
O ile treść nie stanowi inaczej, artykuły na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. | Kontakt do redakcji: redakcja fedora.pl