Polska społeczność Fedora Linux

Four Fundamentals

4 Podstawowe Wartości Fedory

Wolność

Naszym celem jest bezpłatne oprogramowanie i treści.

Zwiększanie wolności oprogramowania i treści jest głównym celem naszej społeczności. Wybieramy bezpłatne alternatywy dla kodu zastrzeżonego i treści oraz ograniczamy wpływ kodu zastrzeżonego lub patentowego na projekt.

Czasami ten cel uniemożliwia nam łatwe wyjście przez włączenie zastrzeżonego lub opatentowanego oprogramowania w Fedorze. Ale koncentrując się na bezpłatnym oprogramowaniu i treściach, które dostarczamy i promujemy, końcowy rezultat jest taki, że jesteśmy w stanie zapewnić:

  • wydania, które są przewidywalne i w 100% prawnie redystrybucyjne dla wszystkich;
  • innowacje w zakresie bezpłatnego i otwartego oprogramowania, które może równać się lub przekraczać rozwiązania zamknięte lub zastrzeżone;
  • oraz całkowicie darmowy projekt, który każdy może naśladować lub kopiować w całości lub w części do własnych celów.

Przyjaźń

Jesteśmy silną, troskliwą społecznością.

Społeczność Fedory składa się z ludzi z różnych środowisk, pracujących razem nad rozwojem wolnego oprogramowania. W Fedorze jest miejsce dla każdego, kto chce pomóc, niezależnie od poziomu umiejętności technicznych, o ile wierzą w nasze podstawowe wartości.

Jak wszyscy przyjaciele, czasami nie zgadzamy się co do szczegółów, ale wierzymy w znalezienie akceptowalnego konsensusu służącego interesom rozwoju wolnego oprogramowania. Wierzymy w silne partnerstwo między Red Hat a naszą ogromną społecznością wolontariuszy, ponieważ oba zapewniają istotny wkład, który pomaga projektowi Fedora odnieść sukces.

Funkcjonalność

Dbamy o doskonałe oprogramowanie.

Społeczność Fedory tworzy wiele funkcji technicznych, dzięki którym Linux jest potężny, elastyczny i użyteczny dla szerokiego spektrum milionów użytkowników, administratorów i programistów na całym świecie. Zdajemy sobie sprawę, że warto zmienić status quo, aby wzmocnić pozycję dodatkowych użytkowników końcowych lub stworzyć bardziej elastyczne i wydajne środowisko do tworzenia nowych rozwiązań w dostarczanym przez nas wolnym oprogramowaniu.

Uważamy również, że zmiany te najlepiej opracować w bezpośrednim porozumieniu ze społecznościami zajmującymi się oprogramowaniem, które pracują w ramach dystrybucji Fedory. Współpracujemy z podmiotem działającym na rynku wyższego szczebla w przypadkach, w których znajdujemy możliwości ulepszeń, dzięki czemu wszyscy użytkownicy wolnego oprogramowania korzystają – nawet jeśli nie korzystają bezpośrednio z Fedory. Nasz rozwój funkcji odbywa się zawsze w sposób jawny i przejrzysty i każdy może w nim uczestniczyć.

Pierwszeństwo

Jesteśmy zaangażowani w innowacje.

Nie jesteśmy zadowoleni z tego, że inni mogą wykonywać wszystkie ciężkie prace w naszym imieniu; zapewniamy najnowsze w stabilnym i niezawodnym, użytecznym i potężnym darmowym oprogramowaniu w naszej dystrybucji Fedory.

W dowolnym momencie najnowsza platforma Fedora pokazuje przyszły kierunek systemu operacyjnego, którego doświadczają wszyscy, od użytkownika domowego komputera stacjonarnego do klienta biznesowego. Nasz cykl szybkiego uwalniania jest głównym czynnikiem umożliwiającym naszą innowacyjność.

Zdajemy sobie sprawę, że istnieje także miejsce dla długoterminowej stabilności w ekosystemie Linuksa oraz że istnieje wiele różnych dystrybucji Linuksa ukierunkowanych na społeczność i biznes, które zaspokoją tę potrzebę. Jednak cel Projektu Fedora polegający na rozwijaniu wolnego oprogramowania nakazuje, aby sam Projekt Fedora realizował strategię, która zachowuje postęp naszego postępu technicznego, zabezpieczeń i budowania społeczności. Fedora zawsze najpierw stara się zapewnić przyszłość.

tekst źródłowy: https://docs.fedoraproject.org/en-US/project/

Polska Społeczność Fedora Linux.
Logo Fedora jest znakiem towarowym należącym do Red Hat Inc. | Polska strona fedora.pl jest administrowana i utrzymywana przez osoby niezależne od Red Hat Inc.
O ile treść nie stanowi inaczej, artykuły na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. | Kontakt do redakcji: redakcja fedora.pl