Rozwój Fedory nabiera tempa które z łatwością uczynią wersję F33 największym wydaniem w tej długoletniej dystrybucji Linuksa, znanej wcześniej jako Fedora Core. Nie chodzi tu tylko wielkość zmian funkcjonalnych, takich jak warianty desktopowe Fedory działające domyślnie na Btrfs, ale także o samą liczbę funkcji, wygląda to zdecydowanie na jedno z największych wydań, przynajmniej od kilku lat, jeśli nie w ogóle.
Fedora 33 miała zgłoszonych 40 zmian systemowych oraz 18 samodzielnych (self-contained). Jeśli chodzi o ogólne zmiany w całym systemie, to przy liczbie 43 jest to prawie dwa razy więcej niż w przypadku zwykłych wydań Fedory, dla porównania Fedora 32 miała 23 zmiany, a jej poprzedniczka – 21 zmian.
Drugim co do wielkości wydaniem pod względem liczby zmian w całym systemie jest przypadek F28 z liczbą zmian rzędu 31. Zatem ujrzenie liczby ponad 40 wygląda na znaczenie historyczne dla całej Fedory.
Jeśli wziąć pod uwagę liczbę samodzielnych zmian, to jest ich zazwyczaj około 20 na każde wydanie.
Zmiany w decku Fedory 33 można znaleźć na angielskiej stronie Fedora Project wiki, oprócz domyślnego systemu plików Btrfs dla spinów desktopowych, mamy tutaj aktualizację kompilera toolchain oraz innych kluczowych pakietów, poprawki bezpieczeństwa dla 64-bitowych architektur ARM, Python 3.9, swap wykorzystujący zRAM, uczynienie nano domyślnym edytorem tekstu, użycie systemd-resolved, optymalizacje kompilacji pakietów i wiele więcej.
Fedora 33 została obecnie zaplanowana na połowę sierpnia 2020, wydanie beta w połowie września, a jej wydanie pod koniec października. Biorąc pod uwagę wszystkie oczekiwane zmiany, miejmy nadzieję, że F33 nie będzie przypominać wydań Fedory z przeszłości, tradycyjnie znanych z przeciągających się wielotygodniowych opóźnień…
Napisz komentarz