Polska społeczność Fedora Linux

Fedora news

Fedora 31 oficjalnie wydana

Już jest! Z dumą ogłaszamy wydanie Fedory 31. Dzięki ciężkiej pracy tysięcy członków społeczności Fedora i współpracowników świętujemy kolejne wydanie na czas. To staje się nawykiem!

Jeśli chcesz po prostu dostać się do bitów bez opóźnień, przejdź teraz na https://getfedora.org/. Aby uzyskać szczegółowe informacje, czytaj dalej!

Fedora Toolbox

Jeśli nie korzystałeś z Fedory Toolbox, to dobry moment, aby go wypróbować. Jest to proste narzędzie do uruchamiania i zarządzania osobistymi kontenerami obszaru roboczego, dzięki czemu można opracowywać lub eksperymentować w odizolowanym środowisku. To tak proste, jak uruchomienie „Przybornika” z wiersza poleceń.

Ten kontenerowy przepływ pracy jest niezbędny dla użytkowników wydań ostree-based Fedory, takich jak CoreOS, IoT i Silverblue, ale jest również niezwykle przydatny na dowolnej stacji roboczej, a nawet na serwerze. Poszukaj wielu innych ulepszeń tego narzędzia i wrażeń użytkowników w ciągu najbliższych kilku miesięcy – twoja opinia jest bardzo mile widziana.

Wszystkie smaki Fedory

Edycje Fedory są ukierunkowanymi wynikami ukierunkowanymi na określone zastosowania „pokazowe”.

Fedora Workstation koncentruje się na komputerach stacjonarnych, a także na konkretnych programistach, którzy chcą mieć „tylko działający” system operacyjny Linux. To wydanie zawiera GNOME 3.34, które zapewnia znaczne ulepszenia wydajności, które będą szczególnie widoczne na sprzęcie o niższej mocy.

Serwer Fedora dostarcza administratorom systemów najnowsze, najnowocześniejsze oprogramowanie serwerowe typu open source, w łatwy sposób do wdrożenia.

W stanie podglądu mamy Fedorę CoreOS, system operacyjny definiujący kategorię stworzony dla współczesnego świata kontenerów, oraz Fedorę IoT dla przypadków użycia „obliczeń brzegowych”. (Bądź na bieżąco z zaplanowanym konkursem, aby znaleźć błyszczącą nazwę dla edycji IoT!)

Oczywiście produkujemy więcej niż tylko wydania. Spiny i laboratoria Fedory są ukierunkowane na różne grupy odbiorców i przypadki użycia, w tym na Fedorę Astronomy, która zapewnia kompletny zestaw narzędzi open source zarówno dla astronomów amatorskich, jak i zawodowych, a także środowiska takie jak KDE Plazma i Xfce.

I nie zapomnij o naszych alternatywnych architekturach: ARM AArch64, Power i S390x. Na szczególną uwagę zasługuje poprawiona obsługa systemów Rockchip na układach scalonych, w tym Rock960, RockPro64 i Rock64, a także wstępne wsparcie dla „panfrost”, sterownika graficznego z akceleracją 3D dla nowszego Arm Mali „midgard” GPU.

Jeśli jednak korzystasz ze starszego 32-bitowego systemu i686, czas znaleźć alternatywę – pożegnamy 32-bitową architekturę Intela jako system podstawowy w tej wersji.

Ogólne ulepszenia

Bez względu na to, jakiego wariantu Fedory używasz, otrzymujesz najnowszy świat open source. Zgodnie z naszą „pierwszą” podstawą, włączamy CgroupsV2 (jeśli używasz Dockera, koniecznie sprawdź to). Glibc 2.30 i NodeJS 12 należą do wielu zaktualizowanych pakietów w Fedorze 31. I zmieniliśmy komendę „python” na Python 3 – pamiętaj, że Python 2 jest wycofany z końca tego roku.

Cieszymy się, że możesz wypróbować nowe wydanie! Wejdź na https://getfedora.org/ i pobierz go teraz. Lub jeśli już korzystasz z systemu operacyjnego Fedora, postępuj zgodnie z instrukcjami łatwej aktualizacji.

W mało prawdopodobnym przypadku problemu….

Jeśli napotkasz problem, sprawdź stronę Typowe błędy Fedory 31, a jeśli masz pytania, odwiedź naszą platformę wsparcia użytkowników Zapytaj Fedorę.

Podziękowania dla wszystkich

Dziękujemy tysiącom ludzi, którzy przyczynili się do Projektu Fedora w tym cyklu wydawniczym, a zwłaszcza tym z was, którzy bardzo ciężko pracowali, aby to kolejne wydanie na czas. A jeśli jesteś w tym tygodniu w Portland na USENIX LISA, zatrzymaj się przy podłodze wystawy i odwiedź mnie na stoisku Red Hat, Fedory i CentOS.

Napisz komentarz

Polska Społeczność Fedora Linux.
Logo Fedora jest znakiem towarowym należącym do Red Hat Inc. | Polska strona fedora.pl jest administrowana i utrzymywana przez osoby niezależne od Red Hat Inc.
O ile treść nie stanowi inaczej, artykuły na tej stronie są dostępne na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. | Kontakt do redakcji: redakcja fedora.pl