• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Podsumowanie roku 2008 względem sterowników do kart graficznych

  nvidia_logoamd-atiW serwisie Phoronix opublikowano dwa ciekawe artykuły podsumowujące rozwój sterowników do kart graficznych firm AMD/ATI oraz NVidia w kończącym się roku. Raporty są obszerne, zawierają opis nowości, oraz szczegółowe testy wydajności zarówno pod względem wydajności w środowisku 2D, jak i 3D.

  W przypadku kart firmy NVidia najważniejszym usprawnieniem jest zwiększenie wydajności w renderowaniu 2D. Sterowniki beta 180.11 zapowiadają się naprawdę imponująco. Wydajność renderowania kontrolek GTK wzrosła o ponad 30%. Wydajność 3D nie zmieniła się znacząco – w niektórych przypadkach wzrosła o 10%, a w innych niezauważalnie zmalała. Niepokoi jedynie wydajność renderowania poprzez WINE – ta w sterownikach w wersji beta znacząco zmalała. Miejmy nadzieję, że do wersji finalnej wydajność zostanie poprawiona.

  Właściciele kart AMD/ATI nie mają tyle powodów do radości. Wprawdzie firma stworzyła możliwości do rozwoju otwartych sterowników jak i zaimplementowała wiele ważnych technologii, a wydajność 3D znacząco się poprawiła to ilość błędów i czas przystosowywania sterowników do nowych wersji serwera X jest szokująco długi.

  Linki:

  [1] NVIDIA Linux 2008 Year in Review
  [2] AMD Linux 2008 Year in Review

  Tags: , , ,

  1  Michał Świrzewski napisał(a):      Grudzień 22nd, 2008     01:18

  Witam, od 4 i pół godziny staram sie zainstalowac sterowniki do GeForce2 MX/MX 400 na Fedorze 10… niestety jednak jest to nie możliwe. Ubuntu nie dośc że wspiera takowe, to jeszcze sam mi je znajduje i jedyne co do mmnie należy to kliknąć włącz… Żałuje że zainstalowałem Fedore (dziś – 2 i pół godziny)

  2  ruach napisał(a):      Grudzień 22nd, 2008     02:51

  tak to jest – myslenie boli? – jakbys tylko poszukal u wujka Google albo przeszukal forum fedory lub przeszukal zagraniczne forum to bys znal odpowiedz na to pytanie. Nic nie zwalnia Cie z myslenia i proby zrozumienia problemu jakim w Twoim przypadku jest instalacja karty Nvidii. http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-nvidia.html przestudiuj ten poradnik http://www.my-guides.net/en/content/view/125/26/ -> swoj problem rozwiazesz czytajac ten ppkt http://www.my-guides.net/en/content/view/125/26/1/3/#video_drivers_nvidia – wlacz oczywiscie repozytorium rpmfusion bez tego nie ruszysz

  3  Dolnoślaskie » Blog Archive » Podsumowanie roku 2008 względem sterowników do kart graficznych napisał(a):      Grudzień 22nd, 2008     03:01

  [...] Fedora.pl Tags: Dolnoślaskie [...]

  4  Adrian Malina napisał(a):      Grudzień 22nd, 2008     13:10

  @Michał Świrzewski

  Wystarczy zainstalować paczkę z Repozytorium RPMFusion. GF4MX400 jest już starszą kartą więc trzeba zainstalować starsze sterowniki:

  yum install kmod-nvidia-96xx

  Po czym skonfigurować je poleceniem :

  nvidia-config-display enable

  Po ponownym uruchomieniu komputera karta graficzna powinna działać.

  Komentuj