• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Już jest! Fedora 9 (nazwa kodowa „Sulphur”) dostępna do pobrania!

  Fedora Project logoPo długim okresie niecierpliwego wyczekiwania i wypatrywania, możemy wreszcie obejrzeć wyniki wielomiesięcznej pracy developerów naszej ulubionej dystrybucji. Najmłodsze dziecko Projektu Fedora przynosi wiele innowacyjnych zmian. A oto niektóre z nich:

   
  - Fedora zawiera pierwszy, trwały i niedestrukcyjny LiveUSB. Teraz pendrive może stać się w pełni bootowalną i funkcjonalną Fedorą, którą można nosić ze sobą wszędzie i używać na każdym komputerze, mającym możliwość startu z klucza USB. Trwałość oznacza, że można dowolnie zmieniać system, aktualizować go oraz zapisywać wyniki swojej pracy. Niedestrukcyjność natomiast oznacz możliwość stworzenia przenośnego systemu na każdym kluczu USB z przynajmniej jednym gigabajtem wolnego miejsca, bez potrzeby wykonywania uciążliwych backupów, reformatowania, repartycjonowania, ani innych zbędnych czynności.

  - Fedora 9 jest pierwszą znaczącą dystrybucją Linuksa zawierającą domyślnie KDE 4. Nowe KDE posiada dużo znaczących zmian zarówno w interfejsie użytkownika, jak i w wielu podsystemach. Zespół zajmujący się KDE w Fedorze, we współpracy z projektem KDE, wykonał kawał dobrej roboty, dzięki czemu użytkownicy Fedory mogą się już teraz cieszyć najnowszą technologią na swoich biurkach.

  - Fedora 9 wykorzystuje domyślnie nowy PackageKit – narzędzie umożliwiające w niezwykle prosty i elastyczny sposób zarządzać oprogramowaniem w każdej dystrybucji Linuksa. Narzędzie to jest kompatybilne z wieloma istniejącymi systemami zarządzania pakietami i udostępnia łatwe w użyciu narzędzia graficzne do instalacji i aktualizacji oprogramowania. Poprzez udostępnienie jednego narzędzia zarządzającego pakietami, które współpracuje ze wszystkimi dystrybucjami Linuksa, PackageKit ułatwia życie wszystkich użytkowników Linuksa, ponieważ nie muszą już oni pamiętać poleceń lub narzędzi zależnych od dystrybucji, którą wybrali.

  - Fedora oferuje również nowy system FreeIPA (ang. „Identity, Policy, and Auditing”), który jest ciekawym rozwiązaniem dla administratorów systemów. Umożliwia on łatwe zarządzanie informacjami bezpieczeństwa, takimi jak autoryzacje dla ludzi i komputerów w dużym, zróżnicowanym środowisku. W przeszłości administratorzy musieli tworzyć swoje własne rozwiązania służące do konfiguracji usług, domen, ustawień bezpieczeństwa oraz współdziałaniu wszystkiego z domenami Microsoft Windows itd. Wszystko to oddzielnie, za pomocą różnych tekstowych narzędzi. Celem FreeIPA jest stworzenie jednego zestawu narzędzi z łatwym interfejsem WWW oraz narzędzi tekstowych, które pozwalałyby administratorowi na łatwe udostępnianie oraz uruchamianie wszystkich tych usług. Na tę chwilę zagadnienia związane z „I” (Identity) zostały ukończone i trwają prace nad zagadnieniami związanymi z „P” oraz „A” (Policy i Auditing). Jest to przykład technologii, która ma wielki potencjalny wpływ na klasę enterprise, a ludzie mogą zobaczyć to rozwiązanie w przyszłych ofertach Red Hat Enterprise Linux.

  - NetworkManager zyskał nową funkcjonalność. Teraz świetnie współpracuje on ze statycznym adresowaniem IP, zezwala na wielokrotne połączenia i dzielenie połączenia. Oferuje też między innymi łatwą edycję połączeń i obsługuje sieć mobilną. Dzięki solidnej pracy NetworkManager może być domyślnie używany w Fedorze 9, tak jak było to pierwotnie planowane.
   
  Tak trzymać!
   
   
  Więcej informacji: http://fedoraproject.org
  Pobieranie: http://fedoraproject.org/pl/get-fedora
  Informacje o wydaniu: http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f9/pl/

  1  arni napisał(a):      Maj 23rd, 2008     18:42

  Fedora 9 jest fatalna. Jest zdecydowanie gorsza od F8. Nie radzi sobie z partycjami xfs, nie działają sterowniki do karty graficznej nvidii. Gnome wiesza się kilka razy dziennie, szkoda czasu na Fedorę. Jedyne co się zmieniło na plus w porównaniu z F8 to ładniejsze ikony systemowe.
  F9 jest najmniej stabilną wersja Fedory.

  2  kodzik napisał(a):      Maj 25th, 2008     18:00

  Czytając powyższe jestem zdumiony, czy to rzeczywiście prawda?

  3  jacek napisał(a):      Maj 26th, 2008     21:21

  Używałem Gnoma z Fedory 9 ostatnio przez 3 dni z rzędu, na notebooku Della, i ani razu mi się nie zawiesił. Twierdzenie, że zawiesza się kilka razy dziennie jest po prostu nieprawdziwe. Może to być kwestia konkretnej konfiguracji sprzętowej.

  4  xivi napisał(a):      Maj 29th, 2008     09:49

  Całkiem zgrabny system. @arni ma chyba jakieś problemy ze sprzętem albo po prostu pisze nieprawdę. Wielu takich jest niestety co z góry coś zakładają i objadą nawet nie widząc na oczy.

  5  jakub napisał(a):      Maj 29th, 2008     23:27

  Używam 9 a wcześniej miałem 5, 9 chodzi całkiem poprawnie, na średniej klasy PC. KDE 4 z nowym „starem” bardzo przypadło mi do gustu. Wywrotki fedory zdażały mi sie sporadycznie i to przeważnie gdy mieszałem w fstab albo w inittab. Od 2 lat innego wypadku nie miałem i podejżewam że 9 nie zmieni tej statystyki – od tygodnia nie było problemów z nią i wątpie aby jakie kolwiek sie pokazały. Jedynym mankamentem może być to że yum nie jest dostępny przez moment w którym nowy system aktualizacji sprawdza pakiety po usunięciu albo dodaniu programu (trwa to raptem 30 sekund, chodz może być lekko drażniące gdy przyzwyczaiło się że nie ma rzeczy nie możliwych :P )

  6  arni napisał(a):      Czerwiec 1st, 2008     15:43

  Do xivi nie mam problemów ze sprzętem, zainstalowałem openSUSE i system działa stabilnie jak nigdy. Fedora od wersji 7 do 9 ma problemy z obsługą chipsetów nvidii nforce4 i obsługą innych systemów plików niż ext2/3.

  7  Harry napisał(a):      Październik 5th, 2008     16:13

  Wlasnie przeszedlem z fedory 8 na 9 i jestem zaskoczny, ze mam od poczatku same problemy. Nie moze odczytywac pakietow oprogramowania (przez managera) efekty pulpitu nie dzialaja, wczesniej bylo OK (korzystam z nVidii) dysku z windowsa oczywiscie tez nie widzi, mimo ze f8 z automatu go wykryla! zrazilem sie do fedory mimo ze uzywalem jej od roku i bylem zadowolony. chyba poszukam innej dystrybucji!!!

  8  wlodek napisał(a):      Styczeń 11th, 2009     20:14

  Przeszedłem na F9 z F7. Działa stabilnie – to fakt. Stabilne są też niedoróbki. Bez problemów zainstalowałem i używam drukarki HP LJ 4100N poprzez sieć, a nie mogę wydrukować nic lokalnie ( drukarka XEROX-a się zainstalowała i nie drukuje, a zwykłej HP DJ 610 na LPT1 nie mogę nawet zainstalować. Do tego drażniące komunikaty o błędach PackageKit-a. F9 działa jednak dużo szybciej i lepiej zarządza pamięcią.

  9  arhaizer napisał(a):      Czerwiec 22nd, 2009     16:31

  Fedora 9 zdecydowanie lepszy grub i kernel.

  10  usługi informatyczne napisał(a):      Maj 4th, 2010     05:17

  usługi informatyczne…

  Komentuj