• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Fedora 11 wydana !

  fp_logoPaul W. Frields opublikował na liście dyskusyjnej, iż Fedora 11 o nazwie kodowej Leonidas została oficjalnie wydana.

  Najbardziej widoczne zmiany z punktu widzenia użytkownika to zaktualizowanie środowisk graficznych – Gnome 2.26.1, KDE 4.2, XFCE 4.6 oraz zestawu podstawowych aplikacji takich jak: Firefox 3.5 Beta 4, Thunderbird 3 oraz OpenOffice 3.1.
  Wszystkie pakiety zostały przebudowane za pomocą kompilatora gcc 4.4. Deweloperzy dystrybucji obiecują start systemu w 20 sekund.
  Miłośnicy środowiska KDE powinni być niezwykle zadowoleni z premiery nowej wersji Fedory, gdyż twórcy skupili się na integracji tego środowiska z dystrybucją. Wprowadzono Policy-Kit dla KDE, narzędzie zarządzania energią PowerDevil oraz przyspieszono start.

  Instalacja niedostępnych w systemie czcionek, lub wtyczek multimedialnych została zautomatyzowana dzięki PackageKit. Usprawniono zarządzanie energią. Fedora kontynuuje również integrację z PulseAudio. Wprowadzono nowy mikser audio, który jest uboższy od poprzednika, jednak nie koliduje z PulseAudio w pełni wspierając możliwości tego serwera dźwięku.

  Dzięki OpenChange możliwa jest natywna obsługa Microsoft Exchange. Twórcy dystrybucji zadbali również o wprowadzenie graficznych narzędzi służących konfiguracji autoryzacji w systemie za pomocą czytników FingerPrint.
  Serwer X został zaktualizowany do wersji 1.6, EXT4 stał się domyślnym systemem plików, zaktualizowano zestaw narzędzi do zarządzania pakietami: RPM 4.7, a także wprowadzono do yum’a wtyczkę Presto pozwalającą na pobieranie aktualizacji różnicowych, tzw. DeltaRPM. Ma to znacznie przyspieszyć zarządzanie i aktualizację pakietów w systemie.
  Dość ryzykownym posunięciem jest domyślne użycie sterownika novueau dla kart graficznych firmy NVidia. Miejmy nadzieję, iż ten nowoczesny sterownik obsługujący RandR 1.2 oraz ModeSettings jest już wystarczająco stabilny. Poprawiono także bezpieczeństwo systemu wprowadzając silniejsze funkcje hashujące.
  Wprowadzono DeviceKit wraz z graficznymi narzędziami. DeviceKit dostarcza nam informacji o stanie urządzeń oraz implementuje pewne funkcje zarządzania energią. Np. w przypadku dysków możemy otrzymać informację o ich temperaturze lub błędach S.M.A.R.T, dzięki Palimpsest Disk Utility.
  Dużo pracy włożono w rozwój wirtualizacji. Połączono KVM z QEMU oraz wprowadzono współdzielenie urządzeń PCI w KVM. Dzięki sVirt zintegrowano narzędzia wirtualizacyjne z systemem wymuszania dostępu SELinux. Ulepszono graficzną konsolę gościa wprowadzając poprawnie działający kursor myszy oraz wyższe rozdzielczości bez ręcznej konfiguracji.

  Więcej zaimplementowanych zmian w najnowszym wydaniu znajdziecie na stronach Projektu Fedory:
  http://fedoraproject.org/wiki/Releases/11/FeatureList

  Fedorę 11 można pobrać za pomocą serwerów HTTP/FTP oraz protokołu Torrent ze strony projektu Fedora:
  http://fedoraproject.org/get-fedora

  1  amba napisał(a):      Czerwiec 10th, 2009     20:29

  wszystko fajnie tylko czemu nie po polsku ??
  jak to spolszczyć paczki są z tego co widze do kde 3,5

  2  Puzzlomaniak napisał(a):      Czerwiec 11th, 2009     10:23

  Piersza Fedora zaktualizowana. Upgrade Fedory 10 na 11 przy pomocy yuma dla x86_64 poszła w miarę sprawnie. Po drodze były 4 problemy do rozwiązania, ale ostatecznie wszystko wstało i wydaje się działać bez problemów.

  3  Bam napisał(a):      Czerwiec 13th, 2009     19:31

  Szajs ta nowa Fedora 11…
  Hald nie startuje (segfault), system nie widzi żadnych urządzeń i jest do niczego. Problem znany, nie rozwiązany

  4  mateusz napisał(a):      Czerwiec 18th, 2009     18:30

  nie narzekać tylko wziąć się do roboty!

  5  Fedora 11 wydana ! - linuxlover.pl napisał(a):      Czerwiec 20th, 2009     21:34

  [...] Czytaj całość: Fedora 11 wydana ! [...]

  6  lowca napisał(a):      Czerwiec 23rd, 2009     11:38

  Kto to pisał? „Paul W. Frields opublikował na liście dyskusyjnej [...] została oficjalnie opublikowana”. Czyli masło jest zrobione z masła. Czy nie lepiej byłoby: „Paul W. poinformował na liście, iż [...] została opublikowana”. A jeszcze lepiej byłoby: [...] obrazy ISO zostały udostępnione.” czy coś w tym rodzaju. Broń jednak boże przed „została wydana” (w treści nie ma – CTRL-F pomogło) bo wydać to można córkę za mąż, albo przestępcę policji. Dalej nie czytałem…

  7  Marcin napisał(a):      Lipiec 15th, 2009     21:45

  Bardzo się cieszę tym wydaniem. Po długim czasie użytkowania mogę śmiało powiedzieć „warto było czekać”.

  8  Łukasz napisał(a):      Listopad 8th, 2009     12:11

  Witam

  Jestem nowym użytkownikiem Fedory i muszę przyznać że jest świetna.
  Wcześniej używałem Mandrivy, Ubuntu oraz ArchLinux więc nie miałem jakiś większych problemów z przesiadką. Naprawdę bardzo dobrym pomysłem było przepisanie paczek z i486 na i586, może w przyszłości będzie i686 jak w Archu. Pozdro ALL

  Komentuj