• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Fedora 10 Wydana

  Dziś oficjalnie wydano Fedorę w jej dziesiątej odsłonie. Długo wyczekiwana wersja z jubileuszowym numerkiem miała postawione przed sobą ambitne cele, które w większości udało się zrealizować.

  POBIERZ FEDORĘ

  Środowiska graficzne zostały zaktualizowane do najnowszych wersji, Gnome 2.24, KDE 4.1.2 oraz użyto w nich schematu graficznego Solar. Do płyty DVD dodano środowisko SUGAR znane z projektu One Laptop Per Child. Przystosowano także bardzo lekkie środowisko oparte na GTK+, LXDE do pracy w Fedorze. Do wydania dołączono najnowszego OpenOffice.org 3.0. Wprowadzono również nowe niskopoziomowe narzędzie służące do graficznego ładowania systemu Plymouth zastępujące przestarzałe i wolne RHGB oparte o serwer X. Przyspieszono także skrypty startowe.

  Fedora została oparta o jądro 2.6.27. Serwer graficzny doczekał się kilku instotnych zmian. Za obsługę urządzeń wejścia (myszki, touchpady, klawiatury) odpowiada teraz nowy sterownik xf86-input-evdev który wykrywa i konfiguruje urządzenia w serwerze bez konieczności restartu. Poza wprowadzeniem sterownikiem wejścia przeniesiono również „ciężar” aktywowania trybu graficznego z serwera X.org do Kernel Modesetting.

  Zmiany dotknęły również instaratora Anaconda. Obecnie korzysta on z D-bus, a konfiguracja sieci odbywa się poprzez NetworkManagera. Dodano również narzędzie do automatycznego odzyskiwania systemu – First Aid Kit.

  Od teraz Fedora 10 potrafi przeszukiwać zewnętrzne repozytoria w poszukiwaniu kodeków obsługiwanych poprzez GStreamera. Instalując repozytorium RPMFusion i odtwarzając kolekcję audio/video odtwarzacz oparty o GStreamer sam zaproponuje instalację odpowiednich wtyczek.

  Bardzo poważnie potraktowano rozwój  popularnej ostatnio wirtualizacji. Narzędzia wirtualizacyjne lepiej współpracują z SELinuksem. Usprawniono administrację przestrzenią dyskową maszyn wirtualnych, którą można zarządzać zarówno dla maszyn lokalnych jak i zdalnych. Możliwa stała się także zdalna instalacja na maszynie wirtualnej.

  Programiści również znajdą coś dla siebie. Zaktualizowano Eclipse Fedory do wersji 3.4 oraz dodano NetBeans IDE.

  Inne ważne zmiany w systemie to:

  Poniżej kilka screenshotów z Fedory 10:


  Więcej informacji znajdziecie na stronach projektu Fedora:

  Tags: , , , ,

  1  tk napisał(a):      Listopad 26th, 2008     00:24

  To co tygryski lubią najbardziej

  2  Fedora 10 | thecamels.org napisał(a):      Listopad 26th, 2008     09:57
  3  Sizar napisał(a):      Listopad 26th, 2008     20:55

  Jest wspaniała…

  Komentuj