• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Co zobaczymy w nowej Fedorze 14?

  Fedora

  Fedora 13 została wydana ponad dwa miesiące temu, ale prace na Fedora 14 trwały już od czasu zamrożenia kodu poprzedniej wersji.  Jednakże, jak zapiera się jeden programistów John Poelstra, który jest Menadżerem Programu Fedora, nowa wersja ma wyjść zgodnie z planem. Ale nie tylko wersja finalna, również owa cecha ma dotyczyć wydań alfa oraz beta. Nie od dziś bowiem wiadomo, że każde nowe wydanie systemu było opóźnione o kilka, kilkanaście dni z powodu ważnych błędów wykrytych w wersjach RC.

  Propozycję powyższą można przeczytać na blogu Johna Poelstra.  Fedora 14 jest planowana na 26 października, podczas gdy wydanie alfa na 27 sierpnia, a wersja beta na 21 wrzesień. Natomiast wersja kandydująca systemu ma mieć premierę 12 października.

  Nowa Fedora o nazwie kodowej Laughlin będzie zawierała GNOME 3.0, X.Org 7.6 / X Server 1.9, GCC 4.5  i jądro Linux 2.6.35 (albo potencjalnie 2.6.36). Warto wspomnieć o zastosowaniu kompresji LZMA na płytach LiveCD w celu zmniejszenia objętości. Dodano wsparcie dla MeeGO Netbook UX 1.0, systemd zastąpi SysVinit, wsparcie dla wielu instalacji naraz używając Anacondy oraz  zapewni łatwe w użyciu narzędzie do zarządzania serwerem IPMI.

  Warto się również zainteresować, jak najnowsza Fedora będzie wyglądała na pulpicie. Aktualnie istnieje osiem koncepcji artystycznych, które można znaleźć na Fedora Project Wiki.

  Tags: , , , , , ,

  1  Michał napisał(a):      Sierpień 21st, 2010     14:51

  Gnome 3.0 napewno nie będzie , ponieważ ukaze się dopiero w przyszłym roku :>

  2  Velt napisał(a):      Październik 9th, 2010     21:30

  O ile z 12 na 13 przeniosłem się bez żalu (12 sprawiała sporo problemów) o tyle będą musieli mnie specjalnie zachęcać by się przenieść z 13. 13-tka okazała się szczęśliwa i nie sprawia kłopotów. Jakieś dobre powody są by przenieść się z 13 na 14 za te 3 – tygodnie?

  3  Quebecki napisał(a):      Październik 13th, 2010     13:57

  Pewnie będzie opóźnienie wydania wersji jak zawsze. Ale to nie szkodzi bo:
  - Fedora w porównaniu do innych dystrybucji (a w szczególności do łubuntu) to system który jest zwykle dopieszczony, dopracowany, zwykle bo niestety nie zawsze.
  Ale czasem zaskakuje, powiem wam że ostatnio przeklinałem Linuksa bo myszka mi się zacinała. No dobra przyznam się, nie wchodziłem na windę od dawna (od 2 lat używam TYLKO Linuksa, od roku Fedory oczywiście w różnych wersjach, obecnie 13). Pod Windowsem myszka wogóle nie działa, flasz jak się okazuje pod windą się tnie gorzej niż pod Fedorą.
  Ale chciałbym zaznaczyć, żebyście mojej pozytywnej opinii nie odnosili do wszystkich distro. Ja naprawdę wiele distro przetestowałem: Debian, Mint, Dream Linux, Mandriva, Sabayon i sporo innych (ale naprawdę dużo, był czas gdy szukałem i zmieniałem distro co 1-6 miesięcy na inne), po drodze były też: Open Solaris, PC BSD, Free BSD, Net BSD.
  Powiem Wam szczerze – Fedora to jedyny Linux dla którego warto wywalać windę. Ubuntu to niestety system niedojrzały, awaryjny (skype trzeba kombinować by działał, zacina się flash, wywala się po aktualizacji – zawsze i w każdej wersji a testowałem 8.04- najlepsza, 8.10, i dalsze również).
  Są dwie dystrybucje tylko wśród całego świata Linuksowego którymi zawracać sobie głowę warto: Fedora i Mint, ALE Fedora jest lepsza, bezpieczniejsza, bardziej dopracowana, nie powiem łatwiejsza, ale co to za łatwość skoro w Mincie żeby zainstalować skype trzeba kombinować jak koń pod górę (tzn żeby można było gadać głosowo!) czy ciągle zacinający się flash, zacinający się modem!
  Fedora jest tym o czym niektórzy marzyli od lat, dystrybucją na codzień. Nie jest pozbawiona mankamentów, ale nie ma w niej RAŻĄCYCH uchybień i zaniedbań tak jak w Ubuntu czy innych distro.
  Kiedyś używałem Siduxa i wiem co to oznacza stabilny system, tylko że Sidux to debian w dodatku z KDE domyślnym (Gnome niewspierane natywnie) – Fedora ma wszystkie zalety Debiana + prostotę obsługi i świetną obsługę sprzętu + łatwość obsługi.
  Nie istnieje idealna dystrybucja ale najbliżej do ideału jest Fedorze. Polecam wersje 13 (używałem 10-13).
  Ubuntu jest przebajerowane, może ma dużo bajerów (które po kilku dniach trzeba wyłączyć bo się tnie hehe), Fedora może nie ma tych wszystkich świecidełek, jest za to system który DZIAŁA, jeśli szukasz systemu który działa, którego nie trzeba ciągle poprawiać to bierz Fedorę. Niech Ci się nie wydaje że łudubudubudubumBUNTU jest przyjaźniejsze, bo po pierwsze *buntu jest niedopracowane, słabo znosi sprzęt, nie zna pojęcia bezpieczeństwo.
  Fedorę tworzą specjaliści z Red Hata, a Ubuntu – z całym szacunkiem – ale domorośli programiści. Nie chcę wywoływać FLEJMU ale wybaczcie, wyrażam tylko swoją opinię.
  Ubuntu to masówa – taki Fiat Siena, Fedora to dopracowane autko, które jeździ i się nie psuje taka Toyota Corolla.
  Tak mogę to porównać. Ubuntu ma swoją ideologię, Fedora ma swoją solidność. Zależy czego potrzebujesz. Mnie ideologia nie jest potrzebna do używania systemu. Pozdr.

  4  syslay napisał(a):      Październik 24th, 2010     23:29

  a mi się podoba Windows XP, Ubuntu ( z pakietami deb) i Fedora (z pakietami rpm).

  Od wiosny używam Ubuntu 10.04 (bardzo stabilne ) i Fedory 12 z FEL.

  Nie widze wielkiich róznic w tych linuksach. Oba Śmigaja.
  Fakt że ubuntu 8.10 coś było kiepskie.

  A hyba wgram sobie Fedore 14 z rpm Fusion (fajne kodeki hehe)
  A w instalce Ubuntu 10.10 można zaznaczyć kodeki do mp3 i aktualizecje już z poziomu instalatora.

  5  Trollglodyta napisał(a):      Październik 25th, 2010     02:23

  Używam fedory od wydania 5-6 już sam dokładnie nie pamiętam
  wcześniej był aurox ale bardzo krótko. Widowsa nie uzywałem
  nigdy.

  Nic nie zamierzam zmieniać oprócz numeru wersji:)

  6  Olo napisał(a):      Październik 25th, 2010     08:33

  Fedory używam od jedynki. I tak z wersji na wersję. W tej chwili 13-tka. Używałem róznych dystrybucji i fedora najbardziej przypadła mi do gustu. Windowsa nie używam wcale od jakiś 5-u lat. I jest dobrze i stabilnie. Czekam na 14-tkę…..

  Komentuj