• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Co przyniesie Nam Fedora 8?

  Planowana data wydania Fedory 8 to listopad 2007 r., jednak większość osób nauczona dotychczasowymi „poślizgami” w wydaniach traktuje ten termin jako „bardzo” orientacyjną datę.

  Nowa Fedora 8 ma być zupełnie nowym doświadczeniem już od momentu uruchamiania systemu. W planach jest sprawienie, że proces bootowania systemu stanie się znacznie przyjemniejszy (wizualnie). Ukryte zostanie także menu GRUBa.

  Powstał także pomysł zastąpienia panelu Gnome przez bigboard wraz z Mugshot Online Desktop Project. Jest to po prostu panel boczny, który będzie mógł zostać w bardzo dużym zakresie spersonalizowany. Nowością będzie również Codec Buddy – aplikacja która będzie pomagała w odtwarzaniu multimediów (przy wykorzystaniu zarówno kodeków wolny jak i niewolnych). Do nowości zaliczyć będzie można także menadżery PolicyKit oraz NetworkManager.

  Zastosowany zostanie także nowy serwer dźwięku – PulseAudio. Możliwości Yuma zostaną rozszerzone przy pomocy pluginu Presto. Wtyczka ta pozwoli na zainstalowanie aktualizacji z deltaRPM (są znacznie mniejsze, zawierają jedynie różnice między danymi rodzajami pakietów).

  Nowością będzie także VirtSecurity, jego zastosowanie wpłynie na wzrost zarządzania XENem, QEMU, KVMem. Tradycyjnie zastosowanych zostanie wiele usprawnień dla użytkowników laptopów. Developerom Fedory nie podoba się to, że wiele aplikacji zależy od Firefoksa, dlatego zastosowanie znajdzie XULrunner który pozwoli na używanie silnika Gecko bez uruchamiania Firefoksa.

  Miłośnicy KDE będą mogli cieszyć się swoim ulubionym środowiskiem graficznym w wersji 4 – problem może pojawić się jednak, gdy wydanie KDE 4 opóźni się.

  Zobacz: Fedora 8

  Komentuj