• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Sierpień, 2009

  FSF przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu

  20090826154207Free Software Foundation rozpoczęło kampanię przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu. Kampania w ostrym tonie wskazuje zagrożenia, które przynosi zamknięte oprogramowanie. Fundacja wolnego oprogramowania rozesłała listy skierowane do przedstawicieli 499 z 500 największych firm na świecie wyłączając Microsoft. Pomimo oczywistego nawiązania nazwy kampanii do Windows 7 Peter Brown – dyrektor operacyjny FSF zapewnia, że protest jest skierowany przeciw zamkniętemu oprogramowaniu ogólnie, a nie przeciw najnowszemu produktowi Microsoftu.

  Oto “7 grzechów głównych” zamkniętego oprogramowania:

  Pierwsza akcja kampanii Free Software Foundation odbędzie się w Bostonie, a polegać będzie na wyrzucaniu do czterometrowego śmietnika zamkniętego oprogramowania informując przechodniów o zagrożeniach wynikających z użytkowania zamkniętego oprogramowania.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Sierpień 26th, 2009      Komentarzy [4]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: ,

  Fedora 12 Alpha wydana!

  fp_logoFedora 12 Alpha o nazwie kodowej “Constantine” została wydana. Wydanie to przeznaczone jest przede wszystkim do testów. Twórcy proszą o testowanie i zgłaszanie błędów za pomocą Bugzilli, jednak odradzają produkcyjne wykorzystanie dystrybucji.

  Dystrybucja oparta jest o najnowsze wersje środowiska Gnome 2.27.90 beta lub KDE 4.3. Wśród najciekawszych innowacji dla użytkowników końcowych znajdziemy większą ilość wspieranych kamer internetowych, zmianę domyślnego komunikatora na Empathy, czy także dużą bazę gotowych ustawień dostawców dla internetu GSM.

  PackageKit pozwoli na instalację oprogramowania prosto z przeglądarki internetowej, a także zasugeruje instalację oprogramowania po wpisaniu niepoprawnego polecenia w konsoli. Zadbano o zmiany w PulseAudio, które zostanie zaopatrzone w lepszy mikser. Pozwoli on na używanie profili dźwięku, dostarczy konfigurator do łatwego ustawienia głośników, czy w końcu udostępni przełączniki np. urządzeń wejścia.

  Nie zapomniano również o oszczędzaniu energii w urządzeniach mobilnych jak i stacjonarnych. W tej dziedzinie położono wielki nacisk i poprawiono zarządzanie energią procesorów, dysków jak i innych urządzeń wejścia/wyjścia.

  Programiści powinni ucieszyć się najnowszą wersją środowiska programistycznego od firmy Sun, czyli NetBeans IDE 6, a także Eclipse 3.5.0. W system zintegrowano narzędzie do automatycznego zgłaszania błędów w systemie, tak aby uprościć ten proces dla osób nie mających w tym doświadczenia.

  Bardzo ważną zmianą jest zmiana architektury bazowej na i686 co pozwoli na sprawniejsze działanie dystrybucji na nowszych procesorach 32-bitowych takich jak np. Atom. Nie zapomniano także o dodaniu obsługi ext4 do GRUBa.

  Więcej nowości w Fedorze 12 opisanych jest w poprzednim artykule.

  Fedorę 12 Alpha można pobrać wchodząc na strony Projektu Fedora:

  http://fedoraproject.org/get-prerelease

  Dodał: Adrian Malina      Data: Sierpień 26th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , ,

  Nowości w Fedorze 12

  fp_logoPomimo, iż premiera Fedory 12 odbędzie się 10 listopada to jednak programiści nie próżnują i pracę idą pełną parą. Na opublikowanej liście zaakceptowanej funkcjonalności znajdują się kluczowe nowości, które powinny znaleźć się w nowej wersji dystrybucji. Oto niektóre z nich:

  Użytkownicy:

  Wirtualizacja:

  System:

  Pierwsza wersja alpha ma zostać wydana już 25 sierpnia.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Sierpień 19th, 2009      Komentarzy [6]     
  Kategoria: fedora      Tagi: Tags: , ,