• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Lipiec, 2009

  Launchpad uwolniony przez Canonical

  launchpad-128x64Firma Canonical, twórca dystrybucji Ubuntu spełnił swoje obietnice i udostępnił kod źródłowy platformy Launchpad, która służy do utrzymywania i rozwoju projektów programistycznych na licencji GNU Affero General Public license, version 3.

  Launchpad umożliwia na utrzymywanie i rozwój kodu z wielu źródeł jednocześnie dzięki systemowi kontroli wersji Bazaar. Platforma wspomaga także pracę tłumaczy a także pozwala na zgłaszanie błędów przez użytkowników końcowych co pozwala na szybszą reakcję ze strony programistów. Portal internetowy został oparty o język Python.

  Launchpad jest całkowicie bezpłatny dla projektów OpenSource, a projekty zamknięte mogą być utrzymywane za opłatą.

  Źródło: http://blog.launchpad.net/general/launchpad-is-now-open-source

  Dodał: Adrian Malina      Data: Lipiec 23rd, 2009      Komentarzy [1]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Sterowniki Hyper-V dla Linuksa od Microsoftu

  rhmsFirma Microsoft przełamała kolejną barierę w stosunkach ze społecznością linuksową i udostępniła 20 000 linii kodu trzech sterowników. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy to firma z Redmond udostępnia w pełni otwarte sterowniki dla Linuksa na licencji GNU GPL. Według zapewnień firmy Microsoft sterowniki będą ciągle uaktualniane i rozwijane. Sterowniki mają znaleźć się w jądrze Linux już w jego następnym wydaniu, czyli 2.6.32.

  Sterowniki Hyper-V są odpowiedzialne za zwiększenie wydajności wirtualizacji Linuksa wizualizując go na platformie Microsoft Hyper-V (Windows Server 2008 Hyper-V) w trybie enlightened, który przypomina para-wirtualizację XEN.

  Czyżby krok ten był częścią realizacji umowy pomiędzy Microsoftem a firmą Red Hat w sprawie interoperacyjności?

  Źródło: http://port25.technet.com/archive/2009/07/20/microsoft-contributes-linux-drivers-to-linux-community.aspx

  Dodał: Adrian Malina      Data: Lipiec 21st, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Poważna luka w Firefoksie 3.5 wykryta

  firefox_iconFirma Secunia opublikowała informację o wykryciu krytycznej luki w przeglądarce przeglądarce Mozilla Firefox 3.5. Mozilla potwierdza istnienie tej luki.

  Błąd dotyczy nowego sposobu przetwarzania elementów zawierających kod HTML przez optymalizator JavaScript TraceMonkey, który można wykorzystać do uruchomienia dowolnego kodu na komputerze ofiary.

  Tymczasowym sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest uruchomienie zaawansowanych opcji przeglądarki Firefox poprzez wpisanie w pasek adresu: about:config i zmianę wartości klucza logicznego javascript.options.jit.content z true na false.

  Serwis Milw0rm przedstawił przykładowy exploit wykorzystujący tę lukę. Złośliwy kod uruchamia się pod kontrolą systemu Windows i uruchamia systemowy kalkulator. Przyczyną problemu jest przepełnienie bufora, które występuje podczas przetwarzania przez optymalizator JavaScript spreparowanych znaczników font.

  Mozilla zajęła się poprawianiem luki. Aktualizacja programu zostanie udostępniona od razu po zakończeniu prac nad poprawką.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Lipiec 15th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: ,

  JBoss uzyskał certyfikację EAL2+

  redhatFederalne Biuro Bezpieczeństwa Informacyjnego (BSI) przyznało platformie JBoss Enterprise Application 4.3 certyfikację Common Criteria. Oznacza to, że że platforma middleware firmy RedHat jest zgodna z restrykcyjnymi normami bezpieczeństwa określonymi w Evaluation Assurance Level – EAL2+.

  Common Criteria jest zbiorem międzynarodowych kryteriów testowania i certyfikacji bezpieczeństwa informacji w produktach IT oraz systemach informatycznych, które uznawane są w 25 krajach.

  Certyfikacja oznacza, że Red Hatowa platforma aplikacji Java może być bez problemu używana w tych krajach w instytucjach rządowych oraz innych dbających o bezpieczeństwo organizacjach. Świadczy to o dojrzałości JBoss Enterprise i stanowi to milowy krok w rozwoju open source’owego middleware.

  Na dziś dzień firma produkty firmy Red Hat posiadają 15 certyfikatów Common Criteria. Dodatkowo JBoss Enterprise Data Services Platform jest w trakcie procesu certyfikacyjnego EAL2+.

  [1] http://www.redhat.com/about/news/prarchive/2009/security_certification.html
  [2] http://www.redhat.com/solutions/government/certifications/

  Dodał: Adrian Malina      Data: Lipiec 8th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , ,

  System operacyjny od Google

  chrome-logoA jednak… Lata spekulacji i domysłów ziściły się. Google na swoim oficjalnym blogu potwierdza prace nad nowym systemem operacyjnym Google Chrome OS. Warto zaznaczyć, że to drugi system operacyjny od firmy Google – pierwszy Android przeznaczony na urządzenia mobilne i netbooki już zadał cios firmie Microsoft na tym rynku. Wydaje się, iż Google Chrome OS może stanowić realne zagrożenie dla systemów Microsoft Windows.

  Google Chrome OS nie tylko nazwą ma nawiązywać do przeglądarki. W założeniu ma być prostym, lekkim oraz bezpiecznym systemem zorientowanym głównie wokół usług internetowych. Podobnie jak Android ma być oparty na jądrze Linuksa oraz udostępniony na zasadach Open Source. Reszta oprogramowania taka jak interfejs użytkownika ma zostać napisana przez Google od początku. Ważnym aspektem nowego systemu ma być przebudowa architektury bezpieczeństwa, tak aby system był wolny od trojanów, malware czy wirusów.

  Nowy system operacyjny ma pracować na komputerach opartych o procesory x86 oraz ARM. Wprowadzenie obsługi architektury ARM pasuje do sugestii Google, jakoby pierwsze komputery sprzedawane wraz z Google Chrome OS w wersji OEM miałyby być netbookami. Według zapewnień Google komputery te mają się pojawić w drugiej połowie 2010 roku.

  Wygląda na to, że tym razem gigant z Mountain View planuje zdobyć rynek systemów operacyjnych dla komputerów przenośnych, a kto wie czy w niedalekiej przyszłości nie zacznie walczyć z Microsoftem oraz Apple o rynek Desktopów.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Lipiec 8th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,