• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Kwiecień, 2009

  Fedora 11 Preview Release wydana

  fp_logo Wersja poglądowa Fedory 11 ‘Leonidas’ została wydana. Dystrybucja posiada już komplet finalnej funkcjonalności. Teraz twórcy skupią się na poprawie stabilności i bezpieczeństwa dystrybucji.

  Mimo, iż jest to wersja rozwojowa to daje nam pełen podgląd możliwości nowej wersji Fedory, która ma ukazać się 26 maja. Ze względu na możliwe błędy polecana jest przede wszystkim profesjonalnym użytkownikom, lub osobom chcącym przetestować aktualizacje do nowej wersji.

  Fedora 11 przynosi szereg nowości. Najważniejsze dla zwykłego użytkownika są zmiany środowisk graficznych i ich aplikacji:

  Zmiany dotknęły też wnętrza systemu. Skrócono czas uruchamiania systemu poprzez optymalizację uruchamianych usług oraz usprawnienie odczytywania z wyprzedzeniem (readahead). Duży nacisk położono na bezpieczeństwo. Wprowadzono nowe funkcje w aplikacji gnome-about-me pozwalające na łatwe ustawienie autoryzacji w systemie poprzez czytnik linii papilarnych. Dodano demon bezpieczeństwa usług systemowych SSSD dostarczający liczne usprawnienia w autoryzacji. Zamieniono także używane algorytmy hashujące na jeden – SHA-256.

  Kluczowym polem rozwoju Fedory 11 jest wirtualizacja. Postęp w tej dziedzinie jest gigantyczny:

  Twórcy dystrybucji zadbali także o zmniejszenie zużycia energii – zadbano o automatyczne usypanie nieaktywnych urządzeń USB oraz zarządzanie nieużywanymi usługami.

  EXT4 stał się domyślnym systemem plików w Fedorze. Twórcy dostarczyli narzędzie migracyjne, oraz zapobiegli utracie danych w buforze. Niestety GRUB nie obsługuje EXT4, więc trzeba posiadać partycję /boot opartą o starszy system plików.Włączono także opcję Realtime na poziomie jądra. Dzięki temu zwiększona jest wydajność systemu plików, a także pobierana jest mniejsza ilość energii do zasilania dysków.

  Wprowadzono także kilka zmian dotyczących serwera X.Po pierwsze wyłączono domyślną kombinację zabijającą serwer, czyli Ctrl+Alt+Backspace. Następnie przeniesiono serwer X na pierwszy terminal, co oznacza, że przełączamy się do niego za pomocą skrótu Ctrl+Alt+F1.

  Fedorę 11 Preview Release można pobrać poprzez serwery HTTP, FTP, a także Jidgo:

  https://fedoraproject.org/get-prerelease

  [1] https://www.redhat.com/archives/fedora-announce-list/2009-April/msg00011.html – Ogłoszenie wydania
  [2] http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f11preview/pl-PL/index.html – Informacje o wydaniu

  Dodał: Adrian Malina      Data: Kwiecień 29th, 2009      Komentarzy [6]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Akademia Linux Magazine zaprasza na majowe edycje szkoleń:

  -Ataki na sieci bezprzewodowe (21-22 maja)
  -Podstawy administrowania systemami Linux (27-29 maja)

  Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak w praktyce wygląda atak na sieć Wi-Fi oraz posiądą umiejętności wdrażania bezpiecznej sieci bezprzewodowej oraz rozbudowywania posiadanej już infrastruktury, zachowując wysoki poziom jej bezpieczeństwa.

  Drugie szkolenie skierowane jest do osób pragnących nabyć niezbędne umiejętności związane z administrowaniem systemami Linux. Pomogą także bardziej doświadczonym użytkownikom utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu. Podczas warsztatów poruszane będą zagadnienia związane z użytkowaniem systemu, administracją usługami lokalnymi, a także wybranymi usługami sieciowymi.

  Agenda obu warsztatów – w rozszerzeniu wiadomości

  Read the rest of this entry »

  Dodał: Hanna Kowalska      Data: Kwiecień 27th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , , , ,

  Mapa świata Open Source według Red Hata

  redhatFirma Red Hat przedstawiła mapy świata prezentujące udział rozwiązań Open Source w różnych sektorach oraz panującą atmosferę związaną z wdrażaniem Open Source w danym państwie. Badania zostały przeprowadzone przez Georgia Institute of Technology.

  Pierwsza mapa – Open Source Activity – przedstawia użycie wolnego oprogramowania w różnych sektorach, takich jak instytucje publiczne, przemysł i społeczność.  Wśród 75 państw na pierwszym miejscu uplasowała się Francja, później Hiszpania i Niemcy. Polska zajmuje 29. miejsce, głównie poprzez udział prywatnych przedsiębiorstw (16. miejsce). W administracji publicznej zajęliśmy 34. pozycję, a wśród społeczności 35.

  Kolejna mapa – Open Source Environment Map – traktuje o warunkach jakie sprzyjają lub nie w rozprzestrzenianiu się wolnego oprogramowania w danych krajach. W tym rankingu prym wiodą kraje skandynawskie:

  1. miejsce – Szwecja
  2. miejsce – USA
  3. miejsce – Norwegia
  4. miejsce – Dania
  5. miejsce – Finlandia

  Polska znalazła się na 25. miejscu.

  Więcej informacji na temat metodologii i sposobu analizowania informacji można znaleźć w FAQ.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Kwiecień 25th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: ,

  Red Hat Open Source Day 2009

  redhatW dniu 6 maja w hotelu Jan III Sobieski w Warszawie odbędzie się konferencja Red Hat Open Source Day 2009. Konferencja będzie prowadzona przez firmę Red Hat oraz IBM, które obchodzą jubileusz 10-lecia współpracy.

  Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Nie obędzie się bez wyróżnień i cennych nagród. Interesowani proszeni są o rejestrację na stronie organizatorów konferencji:

  http://www.redhat.com.pl/rhosd2009/rhosd2009.html

  Agenda konferencji:

  Dodał: Adrian Malina      Data: Kwiecień 9th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Red Hat      Tagi: Tags: ,