• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Marzec, 2009

  Moblin jeszcze szybszy

  intel-logosvgDystrybucja Linuksa przeznaczona dla urządzeń mobilnych przedstawiona przez firmę Intel kilka miesięcy temu z dnia na dzień staje się coraz szybsza.

  Moblin jest przede wszystkim zoptymalizowany pod netbooki oparte o procesor Intel Atom. W połączeniu z dyskami SDD czas ładowania systemu do pulpitu wynosi 7 sekund a całość ładowania trwa niewiele ponad 15 sekund. W nowej wersji dystrybucji dodano wsparcie dla kernel mode-setting oraz wykorzystano kernel w wersji Linux 2.6.29-rc7. Kernel modesettings umożliwia szybkie przełączanie trybów graficznych oraz poprawia obsługę usypiania i wybudzania.

  W Moblin V2 Alpha znalazły się Xfce 4.6, GNOME 2.26 RC, zaktualizowana wersja biblioteki Clutterdo wyświetlania grafiki z użyciem OpenGL. Trwają pracę nad menedżerem połączeń sieciowych ConnMan, dodano specyficzne usługi dla konkretnych modeli netbooków, dodano narzędzie Moblin Image Creator.

  Domyślne środowisko Moblina jest mieszaniną aplikacji GNOME i Xfce – większość środowiska graficznego pochodzi z lżejszego Xfce, natomiast dodatkowe aplikacje jak odtwarzacz Totem, lub program do obsługi kamery internetowej pochodzi z GNOME. Firefox jest domyślną przeglądarką internetową.

  Moblina możesz pobrać ze strony: http://moblin.org/downloads
  Źródło: Phoronix.com
  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 31st, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , , ,

  Porównanie wydajności wersji Beta Fedory i Ubuntu

  fp_logoSerwis Phoronix.com przeprowadził ciekawy test wydajności w którym porówano ze sobą najnowsze testowe wersje popularnych dystrybucji Linuksa – Fedory i Ubuntu. Obydwie dystrybucje wyposażone są w podobny zestaw oprogramowania i mają podobny cykl wydawniczy co czyni takie testy niezwykle interesującymi i miarodajnymi.

  Fedora 11 Beta zawiera najnowsze jądro 2.6.29, GNOME 2.26, X Server 1.6.0, sterownik xf86-video-intel 2.6.99, Mesa 7.5-devel, GCC 4.4.0 oraz system plików EXT4. Ubuntu posiada starsze jądro – 2.6.28, sterownik xf86-video-intel 2.6.3, Mesa 7.3, GCC 4.3.3 oraz używa starszego systemu plików EXT3.

  Przeprowadzone testy wykazały bardzo podobną wydajność w 6 testach, 3 testy były na korzyść Fedory a 6 na korzyść Ubuntu. Dystrybucje cechują się więc bardzo podobną wydajnością. Przewaga Ubuntu w testach może być jednak złudna, gdyż paczki rozwojowe Fedory zawierają znacznie większą ilość opcji debuggowania a jej wersje finalne z reguły cechują się większą wydajnością.

  Test wydajności Fedory 11 Beta, oraz Ubuntu 9.04 beta: http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_fedora_q209

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 31st, 2009      Komentarzy [6]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Fedora 11 beta wydana !

  fp_logoWersja Beta Fedory 11 o nazwie kodowej Leonidas została wydana. Tradycyjnie pierwszą widoczną zmianą jest zaktualizowanie środowisk: GNOME 2.26, KDE 4.2.1, XFCE 4.6.0.  Ciekawostką jest fakt, iż w Fedorze wyłączono domyślną kombinację klawiszy Ctrl + Alt + Backspace służącą poprzednio do restartu serwera X. Wprowadzono także ograniczone konto Gościa do którego można się zalogować w sesji X. Domyślnym systemem plików został EXT4 w którym został poprawiony błąd bufora zapisu danych. PackageKit posiada teraz obsługę wyszukiwania i instalowania firmware’u urządzeń, doinstalowywania kodeków i odpowiednich programów, które identyfikuje po typie MIME pliku.

  Innowacją jest zaimplementowanie Windows cross compiler(mingw32), który pozwala w środowisku Linuksa kompilować programy binarnie zgodne z systemem Windows. Zaktualizowano GCC do wersji 4.4 oraz przebudowano większość pakietów. Wprowadzono środowisko developerskie NetBeans 6.5, zaktualizowano Pythona do wersji 2.6 oraz system kontroli wersji Git do wersji 1.6.2. Poprawiono wiele błędów instalatora Anacondy.

  Kilka ważnych nowości wprowadzono w dziedzinie wirtualizacji. Ulepszono wirtualną konsolę, autoryzację VNC, dodano możliwość używania MAC (mandatory access controls – wymuszona kontrola dostępu) przy używaniu wirtualnych maszyn poprzez SVirt oraz az dodano możliwość przydziału urządzeń PCI dla gościa. Zaktualizowano także hypervisora XEN.

  Beta Fedory 11 jest dostępna dla architektur x86, x86_64 oraz ppc. Obrazy płyt, zarówno LiveCD jak i pełne płyty instalacyjne można pobrać ze strony:

  https://fedoraproject.org/get-prerelease

  Wszystkie zmiany w tej wersji beta znajdziecie pod adresem: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Beats

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 31st, 2009      Komentarzy [3]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: ,

  Akademia Linux Magazine – kwietniowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa IT

  Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję trzech naszych warsztatów poświęconych różnym aspektom bezpieczeństwa:

  - Metody ataków na zabezpieczenia systemów informatycznych (21-22 kwietnia 2009)

  - Audyt bezpieczeństwa systemów IT: Testy penetracyjne aplikacji webowych (22-24 kwietnia 2009)

  - Budowa wydajnych systemów firewall w oparciu o rozwiązania Open Source (23-24 kwietnia 2009)

  Więcej informacji znajduje się w rozszerzeniu wiadomości.

  Read the rest of this entry »

  Dodał: Hanna Kowalska      Data: Marzec 31st, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , , , , , , ,

  Automatyczna instalacja w Fedorze 11

  fp_logoDzięki rozwojowi PackageKit w Fedorze 11 otrzymaliśmy nową funkcjonalność, która pozwala na automatyczną instalację czcionek na żądanie programu, lub insatlację programów pasujących do typu MIME pliku. Kiedy użytkownik dostaje dokument w obcym języku, lub plik którego format nie zostanie rozpoznany przez Nautilusa, wtedy PackageKit odczyta MIME pliku i wyśle zapytanie dzięki któremu znajdzie odpowiedni program, czcionkę, lub kodek potrzebny do jego otwarcia. PackageKit będzie przeszukiwał również repozytoria inne niż dystrybucyjne. Nowa funkcjonalność jest zintegrowana z takimi frameworkami jak Pango, Gstreamer oraz Nautilusem.

  Całość prezentuje się tak:

  gpk-client-mime-type

  gpk-client-font

  gpk-client-codecs

  Źródło: https://fedoraproject.org/wiki/Features/AutoFontsAndMimeInstaller

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 30th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Fedora 11 Beta już jutro!

  fp_logoJesse Keating ogłosił, że wersja Beta Fedory 11 zostanie wydana 31 marca. Wydanie zostało przełożone ze względu na późne odkrycie błędów w wersji na architekturę PPC, problemów z instalatorem anadonda. Data wydania wersji finalnej nie została przełożona i zostanie wypuszczona 26 maja. Wydanie może być opóźnione tylko w przypadku krytycznych błędów. Żadna nowa funkcjonalność nie będzie już wprowadzana w Fedorze 11.

  Źródło: http://www.redhat.com/archives/fedora-devel-announce/2009-March/msg00015.html

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 30th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: ,

  Prezes Red Hata o Linuksie na desktop

  redhatPrezes Red Hata, Jim Whitehurst podał w wątpliwość Linuksa na biurko, biorąc pod uwagę aspekty finansowe tak aby zarabiać na użytkownikach końcowych. Powiedział on: “Po pierwsze, nie wiem jak zarobić na tym.” i dodał, że jest niepewny postępów w desktopach w ciągu pięciu lat biorąc pod uwagę rozwój cloud-computingu, smartphonów,  czy VDI.

  “Pomysł na desktop jest poniekąd absurdalny na dziś dzień. Myślałbym raczej o hokeju w którym krążek zmierza tam gdzie jest teraz. “

  Pomimo zwiększającej się świadomości, iż Linux gotowy do powszechnego użycia (jak mówi np. Canonical) to ludzie kwestionują praktyczność przejścia na Linuksa w dziedzinie desktopów.  Mówią, że jest chęć przejścia na Linuksowy Desktop, jednak z praktycznego punktu widzenia są ważne przeszkody ku temu.

  Są jednak ludzie którzy się z tym zdaniem nie zgadzają, jak K.S. Bhaskar. Viceprezes Fidelity Information Services jest bardzo szczęśliwy z Linuksa i jego rodzina używa go także w domu.

  “Pozbyłem się Windowsowych nawyków 10 lat temu. W grupie jaką mam w pracy Linux jest naszym pierwszorzędnym systemem desktopowym, którego używamy od 2000 roku.”

  Należy zaznaczyć, że zdanie RedHata może być spowodowane ich subskrypcyjnym modelem sprzedaży usług, który mógłby się nie sprawdzić w przypadku systemów biurkowych. Myślę, że firmy nie mają dobrej recepty na sprzedaż Linuksa na biurko. Jedyną poważną firmą w tej dziedzinie wydaje się Novell, jednak także ich SLED jest przeznaczony bardziej dla korporacyjnych użytkowników. Canonical pomimo swojego wielkiego sukcesu i niewątpliwego wkładu w popularyzację Linuksa nie może popisać się spektakularnymi osiągnięciami w dziedzinie czerpania zysków z niego. Być może receptą na sukces by był model Apple w którym dzięki przywiązaniu sprzętu do systemu minimalizuje się problem kompatybilności sprzętu. Jednak czy sukces Apple jest spowodowany jakością komputerów i oprogramowania, czy może samą osobą Steva Jobsa. Przypomnę tylko, że świetnie zapowiadający się BeOS ze swoim dedykowanym komputerem BeBox(wspaniałym jak na owe czasy) podobnego sukcesu nie odniósł, raczej możemy mówić o jego klęsce.

  Źródło: http://osnews.com/story/21198/Red_Hat_CEO_Questions_Relevance_of_Desktop_Linux

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 29th, 2009      Komentarzy [4]     
  Kategoria: Red Hat      Tagi: Tags: ,

  Red Hat – kryzys nam nie straszny

  redhatWydaje się, iż kryzys finansowy to pojęcie niedotyczące firmy Red Hat. Opublikowane niedawno wyniki finansowe spółki za czwarty kwartał i za cały rok podatkowy napawają optymizmem. W czwartym kwartale obroty firmy znalazły się na poziomie 166,2 milionów dolarów,  co daje wzrost o 18% względem tego samego okresu poprzedniego roku. Dochody podczas całego roku wyniosły 625,6 milionów dolarów, a więc aż o 25% więcej niż w roku ubiegłym. Zysk firmy wyniósł 78,7 milionów dolarów co w porównaniu do zeszłorocznych 76,7 milionów dolarów daje 2,5% wzrost zysków.

  Lwią część dochodów, bo aż 83% stanowi charakterystyczny dla Red Hata system subskrypcji na oprogramowanie. Jim Whitehurs – prezes firmy Red Hat – chwali się, że wszyscy z 25 głównych klientów przedłużyli swoje subskrypcje. Dodaje, iż kryzys finansowy pozytywnie wpływa na firmy zajmujące się OpenSource.
  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 27th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Red Hat      Tagi: Tags: ,

  Linux 2.6.29

  tuzWydano wersję 2.6.29. Wydanie zawiera kilka istotnych nowości, prace skupiały się również na poprawie wydajności.

  Ciekawostką jest zmiana maskotki wydania ze znanego już wszystkim pingwina Tuksa, na diabła tasmańskiego Tuza. Zmiana ta jest tymczasowa, ma na celu zwrócić oczy ludzi na problem zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt jak właśnie diabeł tasmański. Tux powróci wraz z jądrem 2.6.30.

  Najistotniejsze nowinki to:

  Serwis Phoronix przeprowadził testy wydajności nowego jądra wraz z kernelami 2.6.24, 2.6.25, 2.6.26, 2.6.27 i 2.6.28. Testy wyglądają obiecująco – w porównaniu do poprzedniego wydania, nowe jądro jest wydajniejsze w 7 testach, natomiast wolniejsze w jednym teście.

  Pełną listę zmian znajdziecie pod adresem: http://kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/ChangeLog-2.6.29

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 27th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux      Tagi: Tags: , ,

  GNOME 2.26

  Twórcy środowiska graficznego GNOME zaprezentowali nową wersję – 2.26. Nie jest to wydanie rewolucyjne – ma ono na celu stabilizację i usprawnienie środowiska. Jest to prawdopodobnie przedostatnia wersja gałęzi 2.x. Najważniejsze nowości to:

  Więcej informacji znajdziesz pod adresem: http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.26/index.html.pl

  Dodał: Adrian Malina      Data: Marzec 19th, 2009      Komentarzy [1]     
  Kategoria: gnome, środowiska graficzne      Tagi: Tags: