• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Luty, 2009

  Firma S3 wydaje sterowniki dla kart Delta Chrome 500

  Zgodnie z zapewnieniami producent kart Delta Chrome 500 firmy S3 zostały wypuszczone nowe, kompletne sterowniki dla systemu Linux. Warto wspomnieć, iż karty były sprzedawane jako zgodne z systemem Linux, jednak producent nie udostępniał żadnych sterowników wspierających akcelerację (sterowniki od serii 400 umożliwiały pracę karty, jednak bez akceleracji). Sterowniki te obsługują serię 500 jak i wiele kart starszej generacji.

  Lista obsługiwanych technologii wygląda całkiem dobrze jak na pierwszą generację sterownika. Sterownik obsługuje OpenGL 3.0 oraz co ważniejsze wsparcie dla sprzętowej akceleracji wideo dla formatów takich jak H.264, VC-1, MPEG2. Rysowanie w trybie 2D jest obsługiwane poprzez EXA i XAA.

  Niestety firma S3 popełniła dużą gafę. Sterownik został wydany na licencji GPL, jednak nigdzie nie można pobrać żadnych źródeł sterownika. Prawdopodobnie (o ile nie na pewno) jest to błąd firmy S3.

  Warto odnotować fakt wydania sterowników, gdyż firma S3 była dotychczas znana ze słabego wsparcia dla Linuksa, a GPU tej firmy często są stosowane w tanich urządzeniach – jest to rynek w którym Linux ostatnio znacznie zwiększa swoje udziały.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 28th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Thunderbird 3 beta 2

  thunderbird

  Dwa miesiące po opublikowaniu Thunderbirda 3 beta 1 deweloperzy Mozilli wydali drugą wersję beta, która dostępna jest w 43 wersjach językowych dla platform Windows, Mac OS X oraz Linux. Wprowadzono 340 poprawek w stosunku do pierwszej wersji beta.

  Dodano archiwum wiadomości, gdzie możemy archiwizować stare e-maile oraz dodano Menedżer aktywności pozwalający śledzić najważniejsze zdarzenia jakie klient poczty wykonywał na serwerze poczty.

  Thunderbird 3 jeśli korzysta z protokołu synchronizacji IMAP to pobiera wiadomości w tle tworząc ich lokalną kopię, co spotyka się z głosem krytyki. Należy pamiętać, że Thunderbird 3 beta 2 jest wydaniem testowym i nie powinno się go wdrażać w środowiska produkcyjne.

  Więcej zmian znajdziecie w Informacjach o wydaniu.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 28th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , ,

  Nouveau domyślnym sterownikiem w Fedorze 11

  fp_logoJak możemy przeczytać na stronach wiki projektu Fedory sterownik xf86-video-nv zostanie zastąpiony przez nowoczesny sterownik Nouveau obsługujący akcelerację, RandR, wysokie rozdzielczości i wiele innych nowoczesnych technologi. W razie problemów z Nouveau developerzy Fedory przywrócą stary sterownik. Wprowadzenie Nouveau w domyślnej konfiguracji jest odważnym krokiem – w Fedorze pierwszy raz sterownik ten pojawił się w wersji 7.

  Niewątpliwie w podjęciu tej decyzji pomógł fakt zatrudnienia głównego developera projektu Nouveau przez firmę Red Hat, która sponsoruje projekt Fedora i opiera swój produkt Enterprise na tej właśnie dystrybucji. Z pewnością ważnym dla firmy Red Hat jest możliwość uwolnienia się od binarnych sterowników NVIDII, które nie pasują do otwartego modelu promowanego przez Red Hat.

  [1] Nouveau jako domyślny sterownik

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 28th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Nowy X Server 1.6

  200px-xorg_logosvgPo dwumiesięcznym opóźnieniu wydano X Server w wersji 1.6. Aktualizacja przynosi takie nowości jak wsparcie dla Direct Rendering Infrastructure 2, X Input 1.5Predictable Pointer Acceleration oraz RandR 1.3. Poza tymi nową  funkcjonalnością poprawiono wiele błędów, usprawniono EXA, oraz wiele innych rzeczy.

  Niestety w wydaniu nie zawarto zapowiadanych X Input 2, UXA acceleration architecture oraz Multi-Pointer X. Zostaną one wprowadzone prawdopodobnie w X Server 1.7 z X.Org 7.5.

  RandR 1.3 został wzbogacony o obsługę  transormacji, panningu i innych nowych opcji. X Server 1.6 jest samodzielną aktualizacją bez  X.org, więc niektóre elementy z pakietu X.org musiały zostać zaktualizowane. Są to między innymi sterownik xf86-video-ati oraz Voodoo Linux. X.org 7.5 zostanie wydany w kwietniu.

  Serwer X w wersji 1.6 zostanie zaadoptowany w Fedorze 11 oraz Ubuntu 9.04. Sterowniki NVIDII są kompatybilne z najnowszym serwerem X, natomiast sterowniki Catalyst AMD/ATI tradycyjnie nie wspierają aktualizacji serwera X.

  Źródło: Phoronix.com

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 28th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux, środowiska graficzne      Tagi: Tags: ,

  Silniejsze szyfrowanie w Fedorze

  fp_logoW nadchodzącej – 11 – wersji Fedory programiści postanowili zmienić domyślny sposób szyfrowania ważnych komponentów systemu.

  Decyzja o zmianie domyślnego sposobu tworzenia haszy została podjęta, gdyż MD5 i SHA-1 są podatne na ataki. Co prawda te ataki nie łamią klucza, jednak pokazują słabe strony tych algorytmów i wymuszają przejście na nowe sposoby szyfrowania. Nowym algorytmem haszującym został SHA-256, gdyż był już wcześniej stosowany w Fedorze, m. in. w szyfrowaniu haseł /etc/shadow.

  Nowy algorytm kryptograficzny zostanie użyty w:

  Przejście na nowy algorytm kryptograficzny oczywiście zwiększy odporność na ataki na hasze. Jednakże ataki te nie stanowią obecnie większego zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu.  Decyzja ta ma również wymiar polityczny. Pozwoli to na zbudowanie systemu opartego na Fedorze, który będzie mógł być certyfikowany jako system nadający się do użytku w administracji rządowej.

  [1] Podatność na ataki MD-5
  [2] Podatność na ataki SHA-1
  [3] Mocniejsze funkcje haszujące

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 27th, 2009      Komentarzy [2]     
  Kategoria: fedora      Tagi: Tags: , ,

  Wydano Xfce 4.6

  xfceMiesiąc po wydaniu kandydującym upubliczniono finalną wersję lekkiego środowiska graficznego przeznaczonego dla systemów Uniksowych – Xfce 4.6.0. Zawiera ono wiele usprawnień w porównaniu do ostatniej starbilnej wersji środowiska.

  Wiele z elementów środowiska zostało wzbogaconych o nowe funkcje. Manager okien xfwm wykrywa i zamyka nieaktywne okna oraz zyskał obsługę skrótów klawiaturowych. Ulepszono także zarządzanie oknami – dodano funkcję, która pozwala na rozszerzanie okien tak, aby nie zasłaniały innych okien. Przyspieszono oraz usunięto błędy z modułu kompozytora (ang. composite).

  Manager sesji w końcu obsługuje hibernację i uśpienie za pomocą HAL. Zmieniono domyślny układ paneli/apletów. Obsługa pulpitu została znacznie usprawniona. Można przeciągać zaznaczenie myszką oraz poruszać się po nich kursorami. W menu Multimedia dokonał się podział na podmenu Audio i Wideo. Zmieniono managera ustawień, dodano między innymi możliwość zdefiniowania preferowanych aplikacji. Zmieniono aplet kontroli głośności tak aby używał Gstreamera.

  Manager plików Thunar zyskał obsługę katalogów XDG (stosowane w Fedorze już od dawna) dodano opcję “ustaw obrazek na tapetę” w menu kontekstowym oraz wsparcie montowania/odmontowywania zaszyfrowanych nośników danych.

  Xfce 4.6 będzie dostępne w Fedorze 11.

  [1] Nowości w Xfce 4.6

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 27th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: środowiska graficzne      Tagi: Tags:

  Milion unikalnych instalacji Fedory 10

  fp_logo

  Od premiery Fedory 10 Cambridge, tj. od końca listopada została ona zainstalowana na milionie maszyn – tak wynika ze statystyk na stronach Projektu Fedora. Statystyki prowadzone są na podstawie ilości unikalnych adresów IP łączących się z serwerami aktualizacji Fedory. Może to oznaczać, że w rzeczywistości liczba instalacji jest nawet większa.

  Liczba instalacji Fedory 10 stanowi 115% instalacji Fedory 9. Pomimo zakończenia wsparcia dla Fedory 8 dalej odnotowywane są instalacje tejże wersji.  Całkowita liczba instalacji Fedory 7,8,9,10 wynosi ponad 12 milionów. Oczywiście niektóre z tych instalacji mogły zostać zaktualizowane, więc są liczone kilkukrotnie.

  Wzrost popularności Fedory jest stałą, choć niezbyt gwałtowną tendencją. Fedora utrzymuje 4 miejsce w rankingu DistroWatch plasując się za Ubuntu, OpenSUSE, Mintem (który bazuje na Ubuntu) i wyprzedzając Debiana, Mandrivę i PCLinuxOS.

  Ciekawe jak kolejne – 11 – wydanie Fedory wpłynie na jej popularność. Tego dowiemy się zapewne kilka miesięcy po jej premierze, tj. 26 maja.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 26th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: fedora      Tagi: Tags: ,

  Nowa strategia wirtualizacyjna Red Hata

  redhatRed Hat ogłosił swoje plany na temat przyszłości wirtualizacji w produktach Red Hata. Najważniejszą zmianą jest przejście z Xen na KVM w Red Hat Enterprise Linux 5.4, a także wprowadzenie trzech nowych produktów wirtualizacyjnych opartych o KVM, Solid Ice oraz protokół spice. Red Hat, który zdobył te produkty po przejęciu Qumaranet’a uwolnił te produkty i przekształca je w międzyplatformowe narzędzia zarządzające wirtualizacją.

  Mimo tych zmian Red Hat dalej będzie oferować wsparcie dla Xen, jednak prowadzi silną politykę forsowania KVM, który w przeciwieństwie do Xen jest częścią jądra.

  W przeciągu 12 miesięcy oferta Red Hata wzbogaci się o:

  Pierwsze dwa produkty mają stanowić środowisko do zarządzania wirtualizacją zarówno na serwerach, jak i stacjach roboczych. Mają one usprawniać pracę z żywą migracją, zarządzaniem energią oraz tworzeniem snapshotów. Trzeci produkt ma być samodzielnym hypervisorem opartym na KVM dopasowanym do produktów Red Hata. Wyróżniać go ma lekkość oraz wysoka wydajność.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 25th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux      Tagi: Tags: ,

  Linux większym zagrożeniem dla Microsoftu niż Apple

  orb2oi2
  CEO firmy Microsoft – Steve Ballmer – sformułował kilka interesujących myśli dotyczących rywalizacji na polu biurkowych systemów operacyjnych. Ballmer stwierdził, że to nie Apple jest najgroźniejszym dla systemu Windows lecz pirackie i nielicencjonowane kopie Windowsa.

  Ironicznie powiedział, iż: Jest to zawodnik trudny do pobicia, oferuje dobre i mnóstwo produktów, ale rozpracowujemy go.

  Nie jest to nowa informacja, lecz sposób jej przekazania jest wyrazisty.

  Bardziej interesującym jest zdanie Microsoftu na temat Linuksa i Apple. Dla Microsoftu Linux jest o wiele większym zagrożeniem niż Apple i wbrew statystykom (ich metodologia pomiaru zresztą pozostawia wiele do życzenia, przyp. red.) umieszcza Linuksa powyżej Apple w wykresie udziałów w rynku systemów operacyjnych.

  Ballmer twierdzi, ze Apple zwiększyło swój udział o punkt lub więcej z 300 milionów sprzedanych komputerów co jest interesującą ilością(9-10 milionów), ale nie jest to takż dużo jak ludzieby myśleli. Stwierdza, że bardzo skupiają się zarówno na Apple jak i Linuksie jako głównym konkurencie Microsoftu.

  Pomimo, iż Apple świetnie się sprzedaje w USA, to na skalę światową jest to tylko niewielki kawałek udziałów w rynku. Dla Microsoftu oznacza to, że Linux oraz piractwo komputerowe są ważniejszymi przeciwnikami i nie trudno to zauważyć. W dobie kryzysu ekonomicznego coraz więcej osób zauważa tańsze produkty. Linux oferuje wysoką jakość i niską cenę,  Apple oferuje jedynie to pierwsze.

  Źródło: http://blogs.eweek.com/applewatch/content/macbook/microsoft_ceo_scoffs_at_mac_share_gains.html

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 25th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux, Microsoft      Tagi: Tags: , , ,

  Współpraca Red Hat oraz Microsoftu na polu wirtualizacji

  rhms

  Firma Microsoft oraz Red Hat podpisały porozumienie na mocy którego obydwie korporacje będą musiały dostosować swoje systemy tak, aby bez problemu mogły pracować na hypervisorach obu producentów.

  Umowa ta jest niezwykle ważna dla klientów sektora Enterprise i oznacza dla nich, że bez przeszkód będą mogli korzystać z zarówno Windows Server jak i RHEL wirtualizowanych na hypervisorach obu firm wiedząc, że to rozwiązanie jest wspierane przez obie firmy.

  Oznacza to, że firma Red Hat przyłączyła się do programu Windows Server Virtualization Validation oraz to, iż Microsoft jest partnerem Red Hata w kwestii interoperacyjności wirtualizacji i wsparcia. Microsoft zostanie dodany na listę Red Hat Hardware Certification, gdy tylko skończy się proces certyfikacyjny.

  Warto wspomnieć, iż umowa ma inny charakter niż ta zawarta między Novellem a Microsoftem w 2006 roku, gdyż nie zostały podjęte w niej żadne kwestie patentowe, oraz sprzedaży wsparcia dla Red Hatowej platformy Enterprise przez Microsoft.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Luty 18th, 2009      Komentarzy [1]     
  Kategoria: Microsoft, Red Hat, Wirtualizacja      Tagi: Tags: , ,