• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Styczeń, 2009

  Red Hat Enterprise Linux 5.3

  redhat

  Firma Red Hat wydała trzecie uaktualnienie swojego sztandarowego prosuktu – Red Hat Enterprise Linux 5. Jest to ostatnia aktualizacja RH5 – teraz developerzy skupiają się na produkcji Red Hat Enterprise Linux 6.

  Głównymi nowościami jest usprawnienie wirtualizacji, dodanie OpenJDK oraz wsparcie dla nowych platform Intela opartych o procesory Core i7.

  Lista ważniejszych zmian w stosunku do wersji poprzednich:

  Read the rest of this entry »

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 31st, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Red Hat      Tagi: Tags: , ,

  Fedora 11 – nowości w wirtualizacji

  fp_logoMark McLoughlin, developer Red Hata na liście mailingowej fedora-virt ogłosił nowości dotyczące wirtualizacji w nadchodzącej Fedorze 11.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 30th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Wirtualizacja, fedora      Tagi: Tags: , ,

  Fedora 11 Alpha – stan na dziś

  fp_logo27 stycznia odświeżono zamrożenie pakietów do wersji alpha (koji: f11-alpha-2).
  Będą to pakiety użyte do zbudowania wersji  Alpha, które zgodnie z planem ma nastąpić 3 lutego. Zamrożenie przebiegło bez problemów, więc jedynymi zmianami do wydania alpha będą poprawki błędów krytycznych takich jak: ścieżki instalacyjne, bootowanie, uzyskiwanie połączenia internetowego i aktualizacje bezpieczeństwa.

  Wśród zamrożonych pakietów możemy znaleźć między innymi: kdebase-4.2.0-2.fc11 , kernel-2.6.29-0.66.rc3.fc11 , gnome-session-2.25.5-2.fc11

  [1] Ogłoszenie na liście mailingowej

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 30th, 2009      Komentarzy [1]     
  Kategoria: fedora      Tagi: Tags: , ,

  Samba 3.3.0 wydana

  samba

  Developerzy projektu Samba opublikowali nową wersję popularnej impementacji Microsoftowego protokołu SMB służącego wymianie plików w sieciach komputerowych.

  W wydaniu skupiono się na usprawnieniu obsługi klastrów, oraz ulepszono zestaw narzędzi administracyjnych. Dodano możliwość autoryzacji za pomocą protokołu Kerberos, oraz eksperymentalne moduły wirtualnych systemów plików zarządzające listami kontroli dostępu ACL dla systemu plików NTFS. Zmiany doczekała się baza haseł – od teraz nie jest już kompatybilna z poprzednimi wersjami. Usunięto przestarzałe parametry w pliku konfiguracyjnych /etc/smb.conf oraz dodano nowe.

  Więcej zmian znajdziecie w dzienniku zmian.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 30th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , , ,

  Moblin 2 Alpha

  intel-logosvg

  Firma Intel wydała wersję alpha swojej dystrybucji Linuksa przeznaczonej dla urządzeń mobilnych o ograniczonej wydajności. Projekt oparty jest o zoptymalizowane do pracy na procesorach mobilnych (wymagane SSE3) jądro Linuksa. Interfejs użytkownika ma być oparty o platformę GNOME Mobile.

  Projekt jest przeznaczony przede wszyskim dla urządzeń typu netbook opartych na procesorach Intel Atom. Jego głównymi zaletami jest wyjątkowa responsywność i krótki czas uruchamiania systemu. Dodatkowo w system został zaimplementowany prosty manager połączeń internetowych.

  moblin

  Obecna wersja testowa oparta jest o środowisko XFCE z domyślnie włączonym wyświetlaniem “composite”(akcelerowanym). Jądro identyfikuje się jako Linux 2.6.29.rc2013.1.moblin2-netbook. Na wirtualnej maszynie KVM system uruchamiał się około 3 sekund do pełnego wczytania (środowisko graficzne).

  Nowy system działa bez zarzutu na urządzeniach: Acer Aspire One i eeePC 901 oraz Dell Mini 9. Pełna lista przetestowanych urządzeń dostępna w informacjach o wydaniu.

  [1] Informacje o wydaniu

  [2] Moblin

  [3] GNOME Mobile

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 30th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux      Tagi: Tags: ,

  Natywna obsługa Ogg Theora w Firefox 3.1

  firefox_iconJak informuje serwis mozillalinks.org ostatnie nocne buildy Shiretoko (kodowa nazwa Firefoksa 3.1) wspierają już wyczekiwaną funkcjonalność HTML5 – tagi <audio> oraz <video>, które pozwalają w łatwy sposób na dodanie treści multimedialnych (np. <video src=”wideo.ogg”></video>).

  Dzięki wprowadzeniu tej funkcjonalności multimedia umieszczane na stronach WWW będą mogły być odtwarzane bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek, np. Adobe Flash Player.

  Fundacja Mozilli planuje wykorzystać osiągniętą niedawno dojrzałość kodeka Ogg Theory. Implementując go w przeglądarkę planuje zwalczać monopol technologii firm Adobe i Microsoft. Mimo, iż narazie Ogg Theora posiada niewielki procent rynku, to integracja go z Firefoksem może poważnie zagrozić takim technologiom jak MPEG-4 czy WMV.

  Mozilla przekazała dotację w wysokości 100 000 USD na rzecz promocji Ogg Theory, oraz Ogg Vorbis. Pięniędzmi ma zarządzać fundacja Wikimedia.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 30th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , , ,

  KDE 4.2 – The Answer

  128px-kde4_logo_previewsvg27 stycznia została wydana nowa wersja popularnego środowiska graficznego, dostępnego dla wielu Uniksów, w tym oczywiście Linuksa. Wersja wprowadza dużo nowości i znosi wiele ograniczeń na które narzekali użytkownicy wersji 4.0.x i 4.1.x.

  kde42

  Najważniejsze nowości dotyczą środowiska pracy. Zwiększono możliwości Plasmy poprzez dodanie i usunięcie takich apletów jak: Szybkie uruchamianie, informacje o pogodzie, czytnik kanałów RSS, komiks. Ciekawym rozwiązaniem jest pokazywanie apletów zawsze – nawet pomimo włączonego wygaszacza ekranu.

  Wielu użytkowników ucieszy możliwość ustawienia tradycyjnego trybu pulpitu, na którym zarządzamy plikami jak w zwykłym katalogu. Manager okien – KWin został wzbogacony o nowe efekty (znane z Compiza). Wydajność i płynność animacji została poprawiona.

  Manager plików Dolphin został wzbogacony o suwak zmiany wielkości ikon. Po najechaniu kursorem myszy na plik nastąpi podgląd jego zawartości.

  Najważniejszą z komercyjnego punktu widzenia nowością w KDE 4.2 jest zmiana licencji biblioteki QT na LGPL. Umożliwia to wdrażanie środowiska do projektów, w których wcześniej było to niemożliwe ze względu na licencję, np. komercyjne dystrybucje Linuksa.

  Więcej informacji o wydaniu znajdziecie na stronie:

  http://www.kde.org.pl/Nowo%C5%9Bci/KDE_4/Wydano_KDE_4.2.0

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 29th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux, fedora, kde, środowiska graficzne      Tagi: Tags: ,

  Moksha – nowy projekt Fedory

  fp_logoNa liście mailingowej Red Hata opublikowano informację o rozpoczęciu prac nad  nowym projektem o nazwie Moksha.

  Autorzy opisują projekt jako “generyczną platformę do tworzenia aplikacji internetowych w czasie rzeczywistym”. Pierwszym projektem wykorzystujących Mokshę ma być strona Fedora Community, która będzie korzystać z istniejącej już infrastruktury projektu Fedora – komponentów takich jak koji, bodhi, FAS, PkgDB. Sam interfejs oparty będzie o jQuery, a projekt napisano w oparciu o TurboGears 2 (framework Pythona).

  Na stronach projektu Fedora możemy znaleźć mockupy nowego systemu:

  https://fedoraproject.org/wiki/MyFedora/Mockups#Misc

  Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat Mokshy polecam obejżeć prezentację wygłoszoną podczas FUDCon 11:

  http://video.linuxfoundation.org/video/1084

  Nowy projekt wydaje się być konkurencją dla Launchpada używanego przez firmę Cannonical, producenta dystybucji Ubuntu.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 26th, 2009      Komentarzy [0]     
  Kategoria: fedora      Tagi: Tags: , ,

  SVirt 0.30 wydany

  redhatOsoby korzystające z wirtualizacji na platformie RedHat Linux, czy Fedora znają zapewne problemy w użytkowaniu oprogramowania wirtualizującego oraz SELinuksa jednocześnie. Wielu użytkowników wirtualizacji zatem ucieszy fakt wydania nowej wersji SVirt – oprogramowania pomagającego w integracji tych dwóch części systemu. SVirt zawiera odpowiednie ustawienia wymuszania dostępu dla takich pakietów jak:

  Więcej na temat projektu znajdziecie pod adresem: http://www.selinuxproject.org/page/SVirt

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 26th, 2009      Komentarzy [3]     
  Kategoria: Red Hat, Wirtualizacja, fedora      Tagi: Tags: , ,

  Kluczowe nowości w Fedorze 11

  fp_logoMimo, iż do wydania Fedory 11 zostało 5 miesięcy to twórcy dystrybucji nie próżnują. Oprócz aktualizacji do najnowszych wersji oprogramowania zawartego w repozytoriach Fedory, w tym przede wszystkim aktualizacja jądra, środowisk graficznych oraz serwera X, programiści Fedory planują wprowadzić kilka nowości.

  Read the rest of this entry »

  Dodał: Adrian Malina      Data: Styczeń 14th, 2009      Komentarzy [6]     
  Kategoria: Newsy, fedora      Tagi: Tags: , ,