• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Grudzień, 2008

  Kernel 2.6.28 wydany!

  tuxLinus Torvalds na święta postanowił sprawić wszystkim prezent upubliczniając nową wersję jądra Linuksa o numerze 2.6.28. Nowa wersja wprowadza wiele udoskonaleń skupiających się głównie na nowym systemie plików Ext4, który wrzeszczcie został uznany za stabilny. Więcej informacji o nowej funkcjonalności Ext4 znajdziesz tu:

  http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/New_ext4_features

  Poprawiono subsystem kryptograficzny, który został wzbogacony o deterministycznego generatora liczb pseudolosowych ANSI X9.31 A.2.4. Jak w każdej wersji dodano wiele nowych sterowników. Wprowadzono nowego menedżera pamięci karty graficznej GEM (Graphic Execution Manager). Zaimplementowano Ultra Wide Band (UWB), Wireless USB, UWB-IP oraz wprowadzono obsługę technologi zabezpieczającej dysk przed skutkami wstrząsów (Disk Shock Protection).  Zwiększono skalowalność zarządzania pamięcią. Wprowadzono także szereg zmian skupionych na obsłudze protokołów komunikacyjnych.

  Więcej informacji znajdziesz w dzienniku zmian:

  http://kernelnewbies.org/LinuxChanges

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 27th, 2008      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux      Tagi: Tags: , , ,

  Alan Cox przenosi się do Intela

  redhatLegendarny hacker Linuksa – Alan Cox napisał na liście dyskusyjnej lwn.net, że postanowił zmienić pracodawcę. Rozstanie Alana odbywa się w przyjaznej atmosferze i nie jest związane z jakimikolwiek trudnościami w kontaktach z firmą Red Hat. Cox obecnie pragnie się skupić na pracy nad rzeczami niskopoziomowymi (skupionymi wokół sprzętu), jednocześnie nie rezygnuje z pracy nad wolnym oprogramowaniem.

  Warto zaznaczyć, że Intel od pewnego czasu zatrudnia kilku znanych hakerów Linuksa, którzy mają wolną rękę w rozwoju wielu przydatnych projektów jak np. PowerTOP oraz LatencyTOP. Miejmy nadzieję, że nowe miejsce pracy sprawi, iż Alan Cox przyczyni się do rozwoju Linuksa w jeszcze większym stopniu niż obecnie.

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 27th, 2008      Komentarzy [1]     
  Kategoria: Linux, Red Hat      Tagi: Tags: , ,

  Podsumowanie roku 2008 względem sterowników do kart graficznych

  nvidia_logoamd-atiW serwisie Phoronix opublikowano dwa ciekawe artykuły podsumowujące rozwój sterowników do kart graficznych firm AMD/ATI oraz NVidia w kończącym się roku. Raporty są obszerne, zawierają opis nowości, oraz szczegółowe testy wydajności zarówno pod względem wydajności w środowisku 2D, jak i 3D.

  W przypadku kart firmy NVidia najważniejszym usprawnieniem jest zwiększenie wydajności w renderowaniu 2D. Sterowniki beta 180.11 zapowiadają się naprawdę imponująco. Wydajność renderowania kontrolek GTK wzrosła o ponad 30%. Wydajność 3D nie zmieniła się znacząco – w niektórych przypadkach wzrosła o 10%, a w innych niezauważalnie zmalała. Niepokoi jedynie wydajność renderowania poprzez WINE – ta w sterownikach w wersji beta znacząco zmalała. Miejmy nadzieję, że do wersji finalnej wydajność zostanie poprawiona.

  Właściciele kart AMD/ATI nie mają tyle powodów do radości. Wprawdzie firma stworzyła możliwości do rozwoju otwartych sterowników jak i zaimplementowała wiele ważnych technologii, a wydajność 3D znacząco się poprawiła to ilość błędów i czas przystosowywania sterowników do nowych wersji serwera X jest szokująco długi.

  Linki:

  [1] NVIDIA Linux 2008 Year in Review
  [2] AMD Linux 2008 Year in Review

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 21st, 2008      Komentarzy [4]     
  Kategoria: Linux      Tagi: Tags: , , ,

  Filmy promujące Fedorę

  fp_logoNa liście mailingowej Fedory [1] @fedora-art María Leandro poinformowała o próbach stworzenia klipów promocyjnych Fedory. Filmy są stworzone w Blenderze i jak sama autorka informuje są w fazie Beta.

  Animacje zostały udostępnione w serwisie YouTube([2],[3]).

  Linki:

  [1] https://www.redhat.com/archives/fedora-art-list/2008-December/msg00074.html
  [2] http://pl.youtube.com/watch?v=IIS1EYB8_sY
  [3] http://pl.youtube.com/watch?v=ci2DhmjqWt0

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 16th, 2008      Komentarzy [2]     
  Kategoria: fedora      Tagi: Tags: ,

  Sun Java 64-bit wydana!

  java-logoPo kilku latach narzekań ze strony użytkowników i po miesiącu od wydania Adobe Flash Playera 64-bit firma Sun postanowiła spełnić oczekiwania i wydała Javę z wtyczką przeznaczoną dla architektury 64-bitowej.

  Wtyczka w wersji 64-bitowej ukazała się wraz z Java SE 6 Update 12 Build 2, który został wydany w zeszły piątek. 64-bitowa wersja wtyczki jest dostępna zarówno dla systemu Windows jak i Linux. Plug-in dla systemu Solaris zostanie opublikowany zaraz po wydaniu przeglądarki Mozilla Firefox w wersji 64-bitowej dla tegoż systemu.

  Nowa wersja Javy może okazać się wybawieniem dla osób u których występują problemy z działaniem Javy w wydaniu IcedTea, czy GCJ.

  Zaktualizowaną wersję Javy można pobrać tu:

  https://jdk6.dev.java.net/6uNea.html

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 16th, 2008      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Java, sun      Tagi: Tags: , , , , , , ,

  Rzut okiem na Plymouth w Red Hacie

  Red Hat jeszcze w sierpniu wyraził zainteresowanie wymianą starego RHGB na Plymouth – nowego graficznego procesu ładowania, korzystającego z ostatnich graficznych ulepszeń Linuksa. Inżynierowie Red Hata skupili się oparciu nowego bootowania na kernelowym mode-setting. Plymouth integruje cały proces bootowania, od uruchomienia pierwszej usługi aż do startu środowiska graficznego – a to wszystko bez ponownego uruchamiania Iksów.

  Plymouth nie tylko przyspiesza uruchamianie, ale także prezentuje miły dla oka efekt wizualny. Zobacz jak wygląda w nowej Fedorze 10:
  http://pl.youtube.com/watch?v=yuDRTB8Jkrw

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 10th, 2008      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux, Red Hat, fedora      Tagi:

  Smolt został zaadoptowany do openSUSE

  Smolt jest narzędziem tworzącym profil sprzętu rozwijanym przez Projekt Fedora. Umożliwia on wysłanie profilu sprzętu twórcą Fedory po instalacji systemu. Zebrana baza sprzętu pomaga programistom w rozwoju dystrybucji.

  Podobnie jak zaprojektowany dla Fedory PackageKit, Smolt jest niezależny od dystrybucji a zebrane dane wysyła do centralnej bazy danych zapewniając pełną anonimowość.

  Dotychczas Smolt był dostępny w repozytoriach openSUSE paczka opcjonalna, teraz twórcy openSUSE postanowili uczynić kolejny krok jakim jest zintegrowanie Smolta z instalatorem dystrybucji.

  Z pewnością jest to sygnał dla twórców innych dystrybucji, aby brali udział w tym projekcie.

  Klaas Freitag napisał:

  “Smolt jest projektem rozpoczętym przez Fedorę w celu zbierania informacji na temat sprzętu, który jest użyty w komputerach z systemem Linux. My jako (open-)SUSE przyglądaliśmy się jak również dyskutowaliśmy o tym rozwiązaniu, ale stało się szybko jasne, że nie ma sensu tworzyć rozwiązania na jedną dystrybucję – jeśli chcemy rozwijać bazę sprzętu to wspólny wysiłek jest najbardziej obiecujący”.

  Więcej informacji: http://lizards.opensuse.org/2008/12/01/smolt-and-opensuse/

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 10th, 2008      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Linux      Tagi: Tags: , ,

  Red Hat i AMD demonstrują migrację wirtualnej maszyny pomiędzy procesorami różnych producentów

  Red Hat i AMD zrobiły to, co wcześniej było nazywane niemożliwym – zademonstrowano żywą migrację wirtualnej maszyny pomiędzy różnymi procesorami. Co więcej, procesory te pochodziły od różnych producentów.
  “Jeśli obejrzysz ten film przekonasz się, że udało się to zrobić.

  Żywa migracja nie jest specjalnym osiągnięciem, jednak jej przeprowadzenie pomiędzy procesorami Barcelona, Shanghai i Intel niewątpliwie osiągnięciem jest.” Wiadomość nabiera jeszcze więcej smaku biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka miesięcy temu VMWare uznał to za niemożliwe.
  Red Hat, po wcieleniu Qumranetu, w ostatnim czasie silnie rozwija technologię KVM.

  Więcej informacji znajdziesz tutaj:

  [1] http://www.amd.com/amdlivemigration01
  [2] http://www.redhat.com/promo/qumranet/

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 10th, 2008      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Red Hat, Wirtualizacja      Tagi: Tags: , , ,

  Udostępniono Thunderbirda 3 beta 1

  Po wydaniu Firefox 3.1 beta 2 developerzy Mozilli nie spoczęli na laurach. W nowej wersji klienta poczty i grup dyskusyjnych wprowadzono wiele udogodnień, które skupiają się głównie na wygodzie pracy i wyglądzie interfejsu. Najważniejsze z nich to:

  Thunderbird 3 Beta 1 dostępny jest dla systemów Windows, Linux i Mac OS X na stronach fundacji Mozilli:

  http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/thunderbird/releases/3.0b1/

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 10th, 2008      Komentarzy [1]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: Tags: , , , ,

  Wydano Mozilla Firefox 3.1 beta 2

  Developerzy Fundacji Mozilla wypuścili na światło dzienne drugą betę Firefoksa 3.1

  Najważniejszymi zmianami w tej wersji przeglądarki są:

  • zmiana silnika JavaScript na TraceMonkey, który to zdobywa 93 punkty w teście ACID 3,
  • zaktualizowanie silnika Gecko do wersji 1.9.1, co przekłada się na wydajniejszy rendering stron,
  • wprowadzenie nowego trybu prywatnego, który po zakończeniu sesji usuwa wszystkie informacje na temat historii przeglądania, ciasteczek, nazw użytkowników i haseł,
  • wprowadzenie udoskonaleń w obsłudze historii, między innymi możemy usuwać z historii wybraną pozycję,
  • implementacja niektórych funkcji HTML5 między innymi Web workers, który umożliwia uruchamianie procesów w tle oraz dodano nowe znaczniki <video> i <audio>.

  Nową wersję Firefoksa możemy pobrać w wersjach dla platform Windows, Linux, MacOS X z serwerów Fundacji Mozilli:

  http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.1b2/

  Dodał: Adrian Malina      Data: Grudzień 10th, 2008      Komentarzy [2]     
  Kategoria: Oprogramowanie      Tagi: Tags: , , , ,