• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Sierpień, 2007

  Akademia Wolnego Oprogramowania

  Otwarte Standardy i Otwarty Kod to koncepcje, dzięki którym powstało wiele innowacyjnych technologii i rozwiązań. Wśród najważniejszych można znaleźć takie projekty jak Eclipse, Linux, OpenOffice.org, Mozilla Firefox, bez nich nie istniałby też internet jaki znamy. Z drugiej strony przeciwnicy tych koncepcji czasem argumentują, że przełomy technologiczne zawdzięczamy projektom zamkniętym, obudowanym patentami i murem ochrony własności intelektualnej.

  Jaka jest przyszłość technologii? Czy idea otwartości jest w ofensywie (nawet Microsoft pod presją oczekiwań klientów stara się otwierać format OO XML), czy też w defensywie (Internet wydaje się być zagrożony nowymi, zamkniętymi standardami przesyłu informacji)? Jaka jest rola i siła społeczności w ustanawianiu nowych standardów informatycznych – to główne tematy dyskusji z gośćmi panelu.
  Read the rest of this entry »

  Dodał: _PaT      Data: Sierpień 30th, 2007      Komentarzy [2]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Ankieta w sprawie sprzeciwu standaryzacji formatu OOXML

  Zapraszamy wszystkich do głosowania, czy chcecie, aby Portal Fedora.pl udzielił sprzeciwu wobec standaryzacji formatu OOXML, którego twórcą jest Microsoft. Więcej informacji oraz sonda na ten temat znajduje się pod tym adresem: http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=15774.

  Dodał: McGiwer      Data: Sierpień 26th, 2007      Komentarzy [1]     
  Kategoria: Bez kategorii      Tagi:

  Software Freedom Day ’07

  Software Freedom Day to impreza organizowana w celu szerzenia idei Open Source. Jest to ogólnoświatowe święto mające propagować dobrodziejstwa płynące z korzystania z otwartych technologii. Polska jest jednym z krajów, w których w tym roku odbędą się obchody tego święta. Już 15-go września we Wrocławiu i w Krakowie użytkownicy Wolnego Oprogramowania, jak też ci, którzy spotykają się z nim pierwszy raz, będą mogli spotkać się i wymienić poglądami. Niezmiernie miło nam poinformować, że w tym roku podczas imprezy we Wrocławiu pojawi się również Fedora. Będziemy mieć tam swoje stoisko, a podczas wykładów będzie prelekcja na temat Projektu Fedora. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

  Więcej informacji na stronie imprezy.

  Dodał: McGiwer      Data: Sierpień 24th, 2007      Komentarzy [4]     
  Kategoria: Linux, Newsy      Tagi:

  Red Hat Global Destkop we wrześniu

  Red Hat poinformował o wydaniu nowej dystrybucji – Red Hat Global Desktop – już w przyszłym miesiącu. Rozwój systemu został już zakończony, a powodem opóźnienia wydania są trwające nadal poszukiwania legalnych wersji popularnych kodeków, jak choćby tych umożliwiających odtwarzanie WMF (Windows Media Format).
  Read the rest of this entry »

  Dodał: _PaT      Data: Sierpień 21st, 2007      Komentarzy [2]     
  Kategoria: Red Hat      Tagi:

  Fedora 8 Test 1

  Pojawiła się już pierwsza wersja Test 1 nowej Fedory 8. Mimo tego, że jest to pierwsze wersja testowa – zapowiada się bardzo ciekawie.

  Pierwszą rzeczą która najbardziej widoczną dla każdego użytkownika Fedory 8 będzie Nodoka – zupełnie nowa szata graficzna środowiska graficznego Gnome. Dla zwolenników KDE też jest dobra wiadomość – otrzymają oni do swojej dyspozycji swoje ulubione środowisko graficzne – KDE 4.

  Fedora 8 ma być kolejnym krokiem w strony ułatwienia obsługi poszczególnych narzędzi administracyjnych w systemie. System zawierał będzie TeXLive 2007 oraz serwer Pulse Audio. Poprawieniu ulegnie także obsługa Xena, QEMU, KVM.

  Finalna wersja systemu Fedora 8 ma się pojwaić 8 listopada 2007 r.

  Zobacz: FedoraProject.org

  Dodał: Piet      Data: Sierpień 10th, 2007      Komentarzy [1]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Paczki z Fedory dla RHEL

  Właśnie utworzono projekt EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux), dzięki któremu paczki z Fedory dostępne są dla takich systemów jak RHEL, CentOS, czy Scientific Linux, w wersjach 4 i 5. Nowe repozytorium zawiera już prawie 1000 wolnych, otwartych paczek. Swoją przygodę rozpocząłem od instalacji programu yumex, dostępne są także takie pakiety jak beagle, f-spot, tomboy, compiz, gaim, k3b, evolution, kdegames, rhythmbox, thunderbird i wiele, wiele innych.
  Read the rest of this entry »

  Dodał: _PaT      Data: Sierpień 3rd, 2007      Komentarzy [2]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Nowość na rynku – telewizja dla niewidomych

  Od pewnego czasu firma Onet intensywnie promuje swój nowy produkt – Onet.tv . Wielu użytkowników linuksa może być jednak zawiedzionych, bowiem ten techniczny hit w wykonaniu Onetu standardowo jest równie ociemniały co i głuchy. O tym że można to zrobić profesjonalnie świadczy projekt firmy Interia – Interia.tv . Tutaj niezależnie od środowiska telewizja internetowa działa poprawnie i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów aby cokolwiek usłyszeć lub zobaczyć. Read the rest of this entry »

  Dodał: Jerzy      Data: Sierpień 2nd, 2007      Komentarzy [3]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Red Hat Enterprise Linux 5.1 Beta

  Pojawiło się pierwsze testowe wydanie nowej wersji systemu Red Hat Enterprise Linux.

  Najnowsza wersja ma mieć bardziej udoskonaloną wirtualizację, która pozwala na uruchamianie systemów 64 bitowych na 32 bitowych i odwrotnie. Red Hat zajął się także kwestią przenoszenia serwerów wirtualnych między maszynami fizycznymi bez potrzeby ich wyłączenia a sam proces ma przebiegać dużo sprawniej. Od teraz wspierany jest system NFSv4, zwiększono także wydajność obsługi iSCSI w trybie serwera. Dość znaczącym zmianom uległa także obsługa sieci – IPv6,
  wireless, oraz współpracy z systemami Windows.

  Planowany okres zakończenia testów to wrzesień 2007 r.

  Zobacz: Ogłoszenie – Red Hat Enterprise Linux 5.1

  Dodał: Piet      Data: Sierpień 1st, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy, Red Hat      Tagi: