• Archiwum

 • Kategorie

 • Tagi

 • Nowe na forum


  Gorące Tematy

 • Meta

 • Archiwum dla: Czerwiec, 2007

  GPLv3 już jest

  Po blisko 18 miesiącach pracy nad nową wersją Powszechnej Licencji Publicznej (General Public License), udostępniono GPLv3. Wersja ostateczna jest mniej radykalna w porównaniu do pierwszych planów. Nie mniej, włożono sporo pracy w uwzględnienie pewnych bardzo istotnych kwestii dla społeczności wolnego oprogramowania.

  GPLv3 w stosunku do GPLv2 reguluje kwestie mające na celu zapobieganie Tiwoizacji i ochronie przed technologią Trusted Computing. Poruszono także kwestie patentowe (od teraz nie będzie można zawierać porozumień takich jak np. Novell-Microsoft). Warto zaznaczyć, że “trójka” nie zawiera niektórych bardzo kontrowersyjnych zapisów.

  Zobacz: GPLv3
  Źródło: DI

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 30th, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Kerala przechodzi na Open Source

  Kerala (Indyjski stan) przygotowuje się wraz z Red Hatem do przejścia na oprogramowanie Open Source. Trwają właśnie szkolenia osób z różnych instytucji, mające na celu zapoznanie się z otwartym oprogramowaniem. Red Hat razem z rządem Kerala będzie promował ten stan jako światowe centrum wytwarzania oprogramowanie Open Source.

  Inny stan (Tamil Nadu) przygotował już pierwsze sprawozdania odnośnie efektów wynikających z wcześniej przeprowadzonej migracji.

  Źródło: JakiLinux.org

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 30th, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Red Hat      Tagi:

  Fedora Weekly News 93

  Dostępny jest już Fedora Weekly News 93. W tym wydaniu cotygodniowego zbioru wiadomości ze świata Fedory można przeczytać o m.in:

  Zobacz: Fedora Weekly News 93

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 25th, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Fedora Weekly News      Tagi:

  Jesień Linuksowa 2007

  Ruszyły właśnie zapisy na tegoroczną “Jesień Linuksową”, która odbędzie się w dniach 21-23 września, nad Zalewem Rybnickim. Osoby zainteresowane udziałem powinny jak najszybciej rozważyć zapisanie się – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (100).
  Read the rest of this entry »

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 23rd, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Compiz-Fusion nadchodzi

  Połączona społeczność, która była dotychczas zgromadzona wokół Compiza (jak i jego forka – Beryla), przyjęła nową – wspólną – nazwę Compiz-Fusion. Zmiany nie ograniczają się jedynie do nazwy. Compiz-Fusion ma być kompromisem pomiędzy oferującym mnóstwo efektów Berylem a stabilnym Compizem.


  Na tę chwilę prawie został przepisany plugin “Zoom”, “Kostka” posiada już refleksy. Dodano też kilka zupełnie nowych opcji do tej pory nieznanych. Od tej pory będą dostępne dwa narzędzia konfiguracyjne, które mają pozwolić użytkownikowi na dowolne dopasowanie Compiz-Fusiona do własnych potrzeb.

  Zobacz: Compiz-Fusion

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 21st, 2007      Komentarzy [12]     
  Kategoria: Newsy, środowiska graficzne      Tagi:

  Polskie forum Gnome

  Grupa kilku użytkowników sfrustrowana brakiem polskojęzycznego wsparcia dla środowiska graficznego Gnome, podjęła decyzję o założeniu forum poświęconemu tej tematyce. Celem forum jest udzielenie jak najpełniejszej i najbardziej satysfakcjonującej odpowiedzi na pytania dotyczące Gnome’a, nieznającym języka angielskiego.

  Zobacz: Gnome.ovh.org

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 20th, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: gnome, środowiska graficzne      Tagi:

  Fedora Weekly News 92

  Pojawiło się 92 wydanie “Fedora Weekly News“. W tym tygodniu można przeczytać m.in.:

  Zobacz: Fedora Weekly News 92

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 20th, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Red Hatowi przyznano certyfikat EAL4 z ALC_FLR.3

  IBM przyznał Red Hatowi Enterprise Linux certyfikat świadczący o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Oznacza to, że pod względem bezpieczeństwa RHEL 5 nie ustępuje ani na krok systemowi Sun – Trusted Solaris. Certyfikat EAL4 wyznacza najwyższy stopień bezpieczeństwa komercyjnych technologii produktów.

  Przyznanie tych certyfikatów jest wielkim uznaniem dla oprogramowania Open Source, które z pewnością sprosta każdemu – nawet najbardziej wymagającemu zadaniu.

  Źródło: Linux.pl

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 19th, 2007      Komentarzy [0]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Microsoft chce umowy z Red Hatem

  Tom Robertson komentując zawarte umowy z Novellem, Xandrosem, Linspire, ujawnił, że bardzo zależałoby mu na zawarciu podobnej umowy licencyjnej z Red Hatem. Zła wiadomość dla Microsoftu jest taka, że Red Hat kompletnie nie jest zainteresowany zawarciem takiego porozumienia.

  Oficjalnie nie wiadomo jaki cel ma Microsoft zawierając takie umowy. Wiele osób twierdzi, że ma to na celu uświadomienie wszystkim wszem i wobec, iż firmy korzystające z oprogramowania Open Source naruszają własność intelektualną Microsoftu.

  Źródło: PCWK

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 19th, 2007      Komentarzy [3]     
  Kategoria: Newsy      Tagi:

  Po Fedora and Red Hat Open Days 2007 w Krakowie – relacja | OPIS 2

  Dnia 16 czerwca w pawilonie Konferencyjno-Wystawowym, mieszczącym się przy budynku Politechniki Krakowskiej rozpoczęły się Dni Otwarte Fedory i Red Hata. Wydarzenie to trwało dwa dni (16-17 czerwca).
  Read the rest of this entry »

  Dodał: Piet      Data: Czerwiec 18th, 2007      Komentarzy [5]     
  Kategoria: Newsy      Tagi: